هشت راهکار برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در مدارس

هشت راهکار برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در مدارس

اجتماع و اعتیاد

اجتماعی

 

 

 

 

 

 

همانطور که در مقاله پیشین با شما از انواع چالش ها و راهکارهای مقابله با آسیب های اجتماعی و بویژه اعیتاد در مدارس سخن گفتیم، در ادامه نیز شما را با هشت راهکار و سر فصل اساسی در حد بضاعت این مقاله آشنا خواهیم کرد. راهکارهای معرفی شده، شاید نیازمند بودجه ای محدود باشند اما، قطعا به عزمی جزم و برنامه ای مدون، وابستگی جدی دارند.

راهکار اول :

آگاه سازی و اطلاع رسانی در هر پایه تحصیلی، هر منطقه و برای هر جنسیتی از دانش آموزان باید اختصاصی سازی و بومی سازی گردد. پیام های یکسان و تکراری که بدون توجه به اقتضاعات سنی دانش آموزان تهیه گردد، نه تنها اثرگذار نیست بلکه هیچ جذابیتی را حتی برای برقراری اولین ارتباطات نیز ایجاد نمی نماید. با دانش آموزان باید در بستری هم تراز و همزبان سخن گفت. آنها باید به گونه ای بصری و قابل فهم با عواقب و پیامدهای مصرف سیگار، قلیان و مواد مخدر آشنا شوند.

راهکار دوم :

همانطور که در مقاله اول نیز اشاره کردیم، مهمترین موضوع در بحث آموزش و پیشگیری، ارتقای توانایی های فردی و اجتماعی دانش آموزان است. آنها باید بیاموزند چگونه ” نه ” بگویند و چگونه از خود در برابر آسیب های اجتماعی محیط مراقبت کنند. این سر فصل اهمیت بسیاری دارد که البته و خوشبختانه در سراسر دنیا راهکارها و روش های مدونی برای آن وجود دارد که غالبا اجرای آنها، نتایج مثبتی بهمراه داشته است.

راهکار سوم :

در هر مدرسه باید کارگروهی حتی کوچک از میان معلمان، مدیران و سایر عوامل آموزشی مدرسه تشکیل شود تا امر پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانش آموزان بصورت مستمر در دستور کار و نقطه توجه قرار داشته باشد. در صورت راه اندازی این کارگروه ها می توان دانش آموزان آسیب پذیرتر را بصورت فردی و با تمرکز و دقت بالاتری مورد نظارت و توجه قرار داد.

راهکار چهارم :

تشکیل گروه های دانش آموزی و مسئول نمودن دانش آموزان یکی دیگر از راهکارهای دانش آموز محورِ مقابله با چالش های اجتماعی است. مدارس می توانند با تشکیل و حمایت از این گروه ها خودِ دانش آموزان را مسئول حمایت از همکلاسی ها و همسنانشان نمایند. تجربه موفقی که در بسیاری از نقاط جهان اتفاق افتاده و نتایج فوق العاده ای به همراه داشته است.

راهکار پنجم :

ارائه خدمات مشاوره ای به دانش آموزان و خانواده هایشان حتی در راحت ترین روش اجرایی مانند تماس تلفنی، می تواند یک دلگرمی و پشتوانه مناسب برای خانواده ها و دانش آموزان باشد. از دیگر مزایای این راهکار می توان به مطلع شدن زود هنگام مدارس و در نتیجه خانواده ها از بسیاری از مشکلات اجتماعی، پیش از تبدیل شدن به یک بحران برای دانش آموز اشاره کرد.

راهکار ششم :

توزیع لوح های فشرده چند رسانه ای، کتاب، ‌بروشور و همچنین نشریات آموزشی کودکان و نوجوانان در مدارس می تواند به گونه ای بصری و جذاب دانش آموزان را با بسیاری از معضلات اجتماعی آشنا نماید. امروزه نشر مجازی و همچنین لوح های فشرده آموزشی، جایگزین روش های سنتی اطلاع رسانی شده اند. مدارس می توانند با استفاده از پتانسیل های موجود در خودِ دانش آموزان و والدین آنها اقدام به نشر و توزیع محدود این نشریات داشته باشند. در حال حاضر تعداد قابل توجهی لوح فشرده در سر فصل های گوناگون وجود دارد که با زبان کودکان و نوجوانان با آنها سخن می گوید و در یک فضای اینتراکتیو و در عین حال جذاب، به آموزش اولیه مهارت های اجتماعی می پردازد. شاید این راهکار با هزینه ای اندک بتواند علاوه بر پیشگیری از درگیری دانش آموزان با چالش های اجتماعی موجب الگو سازی پایدار در اذهان آنان گردد. در بسیاری از این لوح های فشرده آموزشی، شخصیت های اصلی در غالب کاراکترهای جذاب کارتونی اما باور پذیر قادر خواهند بود، الگوها و ضد الگوها را به دانش آموزان نشان دهد و باورهای صحیحی را در ذهن آنها نهادینه کنند. دانش آموزان در زمانی کوتاه و با یک عملکرد جذاب و دوست داشتنی به راحتی با چالش های اجتماعی آشنا شده و از مضرات و عواقب ناخوشایند مصرف سیگار و مواد مخدر آگاه می شوند.

راهکار هفتم :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استفاده از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، اگر در مسیر صحیح آن باشد قطعا بسیار کاربردی و موثر خواهد بود. متاسفانه رشد کنترل نشده حضور کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، خود یک آسیب اجتماعی مدرن است. اما والدین و بویژه مدارس می توانند در کنار ارائه راهکارهای مناسب استفاده از این فضا به دانش آموزان، از این پدیده فراگیر در جهت مقابله با اعتیاد دانش آموزان، بیشترین بهره برداری را بنمایند. مدارس می توانند با پر رنگ تر کردن نقش خود و حضور موثر در شبکه های اجتماعی، علاوه بر اینکه به ذهنیت کودکان در استفاده از این فضاهای مجازی مسیر دهند، آموزش هایی را نیز بصورت مستمر و البته بصری منتشر نمایند. قطعا دانش آموزان نیز با مشاهده آموزش های جذاب، همکاری بیشتر و صحیح تری در این شبکه ها خواهند داشت. جالب است بدانید بسیاری از این شبکه های اجتماعی دارای راهکارها و برنامه های جانبی آموزشی نیز هستند.

راهکار هشتم :

اطلاع رسانی و آموزش های سیستم آموزش و پرورش ایران در بسیاری از مواقع، با انکار بسیاری از واقعیت های رایج، حتی سوال پرسیدن را نیز برای دانش آموزان سخت کرده است. لازم است مدیران و معلمان بویژه در مقطع دبیرستان، با ذهنی باز پاسخگوی سوالات و نیازهای نوجوانان باشند. مدارس باید بدانند نوجوان کنجکاو، بالاخره پاسخ سوالات خود را از هر طریق ممکن خواهد یافت. پس بهتر است آنها با عنوان خانواده دوم و خیرخواه دانش آموزان، شنوای سوالات ، چالش ها و آسیب هایی که بشدت این گروه سنی را تهدید می کنند، باشند. این امر در محیط خانواده اهمیتی دو چندان دارد. تنها وجود فضای باز گفتگو، فارغ از سرزنش و پیش داوری می تواند به نوجوان این اطمینان خاطر را بدهد که می تواند پاسخ سوالاتش را در محیطی امن و بدون عواقب بعدی دریافت نماید. متاسفانه بسیاری از دانش آموزان ما حتی در مقطع دبیرستان نیز به غالب چالش های اجتماعی از قبیل مواد مخدر، بزهکاری، نکات ایمنی و بهداشتی روابط جنسی و بسیاری از موارد دیگر آگاه نیستند. این موضوع در کنار عدم پاسخگویی مدارس و خانواده ها به سوالات و دغدغه هایشان موجب شده است آنها این پاسخ ها را از منابعی که قطعا خیرخواه آنان نیستند، دریافت نمایند.

در این دو مقاله تلاش داشته ایم همچون سایر مقالات این وب سایت، گامی هر چند کوچک در ارتقای سلامت عمومی جامعه مان داشته باشیم، زیرا ما اعتقاد داریم بنیان یک جامعه سالم در خانواده ها  و مدارس و با آموزش های صحیح در دوران کودکی و نوجوانی شکل خواهد گرفت.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.