۱۰ کاری که در زمان ترک سیگار نباید انجام دهید

۱۰ کاری که در زمان ترک سیگار نباید انجام دهید

قسمت اول

 

 

 

 

 

 

 

ترک سیگار  برای همه ی ما که می خواهیم که به معنای واقعی کلمه سیگار را ترک کنیم – یک ترک سیگار برای مابقی عمرمان. ما به دنبال رهایی همیشگی از اعتیاد به نیکوتین هستیم وقتی آخرین سیگار را خاموش می‌کنیم، شروع ترک سیکار را اعلام می‌کنیم – اگرچه بسیاری از ما در مورد توانایی برای موفقیت طولانی‌مدت در این زمینه تردید داریم.

با کمی آموزش در مورد آنچه که باید در زمان ترک سیگار انتظار داشته باشیم و پیداکردن چند وسیله برای کمک به ما در این راه، همه می‌توانیم آن آزادی که همیشه آرزویش را داشتیم، پیدا کنیم، یک زندگی که دیگر شامل افکار سیگار کشیدن یا کم‌ترین اثری از میل به سیگار کشیدن در آن وجود ندارد.

تصورات غلط در مورد ماهیت اعتیاد به نیکوتین و فرآیند ترک سیگار می‌تواند فرایند ترک را با مخاطره روبرو کند. با آموزش دادن به خودتان در مورد اینکه در زمان ترک سیگار چه انتظاراتی باید داشته باشید، یک برنامه ترک سیگار قوی بسازید.

یادگیری در مورد دام‌های معمول شما را در بهترین وضعیت دوری جستن از آنها قرارمی دهد و در نهایت از سیگار خلاص می­شوید

 1. بی‌تاب نباشید.

 

این یک تمایل طبیعی در ترک سیگار است و انتظار می‌رود که ظرف مدت یک ماه تمام شود. خوب است (بسیار خوب!) ، اما اینگونه نیست.

 

ترک سیگار یک فرآیند است، نه یک رویداد.

 

هنگامی که سیگار را ترک می‌کنیم، عادتی را می خواهیم از بین ببریم که بسیاری از ما برای سالیان دراز با خود داشته ایم. این عادلانه است که انتظار داشته باشیم، جایگزینی عادات قدیمی که ما را وادار به سیگار کشیدن کرده اند با عادات جدید و سالم‌تر، کمی زمان بر است.

راحت بنشینید، آرام باشید و به زمان به عنوان یکی از بهترین دوستان ترک خود فکر کنید. هر چه زمان بیشتری بین شما و آخرین سیگار بگذرد، قوی‌تر خواهید شد. صبر داشته باشید، و با این روند پیش بروید.

۲. نگران آینده نباشید

 

 

 

 

 

 

 

ترک نیکوتین با ما بازی‌ روانی زودهنگامی به محض ترک سیگار می کند . ما همیشه در مورد سیگار کشیدن فکر می‌کنیم و همیشه نگران هستیم که زمان سیگار کشیدنمان را از دست بدهیم. به آن «فکر اعتیاد» می گویند و همه ما مقدار مشخصی از آن را وقتی که به نیکوتین اعتیاد داریم، به دست می‌آوریم. برای ترک کننده های تازه کار، فکر کردن به اینکه هرگز سیگار دیگری روشن نکنید، فلج‌کننده است. افکار مانند این، اگر بدون کنترل باقی بماند، به راحتی می‌تواند منجر به عود سیگار کشیدن شود.

اگر در مورد آینده ای عاری از سیگار وحشت زده هستید، با تمرکز توجه خود تنها در روزی که با آن مواجه می شوید، این حس را از خود بیرون کنید. زندگی در زمان حال و مکان، تمرین و ممارست فراوان می طلبد، اما می‌تواند انجام شود، و این راهی خوب برای حفظ کنترل برنامه ترک سیگارتان است. این حقیقتی است که امروزه در آن قدرت شما می‌تواند بر تغییر در زندگی تان تاثیر بگذارد، و همیشه خواهد بود. شما نمی‌توانید در مورد آنچه که دیروز اتفاق افتاد، یا در مورد آنچه که فردا اتفاق می‌افتد، کاری انجام دهید، اما قطعا می‌توانید آن را کنترل کنید.

ما تمام‌وقت خود را در افکار گذشته یا آینده سپری می‌کنیم، در حالی که لحظات حال بدون توجه باقی می‌مانند. دفعه بعد که ذهن شما در حال حرکت به گذشته یا آینده است، با محدود کردن توجه خود به لحظاتی که در حال حاضر زندگی می‌کنید، خود را از آنها نجات دهید.

۳. منفی نگر نباشید

 

 

 

 

 

 

 

گفته می‌شود که هر فرد به طور میانگین روزانه ۶۶٫۰۰۰ فکر مختلف دارد و دو سوم آن‌ها منفی هستند. احتمالا هیچ تعجبی نخواهد داشت که ما بسیاری از این افکار منفی را مستقیما به خودمان هدف قرار دهیم. با آن موضوع روبرو شوید، ما تقریبا همیشه بدترین منتقدان خود هستیم.

ترک سیگار طولانی‌مدت موفق همیشه با افکار ما شروع می‌شود. نگاه خود را بر روی پاداش نگاه دارید و یک حس قدردانی توسعه دهید. ما روشی برای باور کردن چیزهایی داریم که بارها و بارها به خود می‌گوییم، بنابراین به خود انرژی منفی ندهید. با تصدیق تغییراتی که شما برای زندگی‌ و عملتان ایجاد می کنید، مسیر حرکتتان را هموارتر می سازید.

 1. خودتان را نادیده نگیرید

 

 

 

 

 

ترک سیگار زودهنگام، زمانی است که شما باید دقت بیشتری داشته باشید تا مطمئن شوید که تمام نیازهای فیزیکی تان برآورده می‌شوند. در زیر لیستی از نکات آورده شده که به شما کمک خواهد کرد، راحت تر سیگار را ترک کنید:

 

 • رژیم غذایی متعادل داشته باشید

بدن شما در حال حاضر به سوختی با کیفیت خوب نیاز دارد چون برای بیرون راندن سموم از سیستم بدن شما فعالیت می‌کند.

 • استراحت کنید

احتمال این وجود دارد که ترک نیکوتین برای چند هفته شما را خسته کند. اگر خسته هستید، با آن مبارزه نکنید. اگر می توانید، بیشتر بخوابید.

 • آب بنوشید.

آب یک کمک بزرگ ترک سیگار است. این کار به شما کمک می‌کند که سریع‌تر سموم را دفع کنید ، به خوبی به عنوان یک کاهنده عالی کار کنید، و با حفظ آب بدن خود، احساس بهتری خواهید داشت.

 • ورزش روزانه

ورزش کردن هم به سلامت جسمی و هم روحی  کمک می‌کند و راه خوب دیگری برای مدیریت نیاز به سیگار کشیدن است. پیاده‌روی، ورزش هوازی کم اثر است که انتخاب خوبی برای کسانی است که زندگی غیر فعالی دارند. دقت کنید که پیش از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنید.

 • روزانه مولتی ویتامین مصرف کنید

سیگار بدن ما را از بسیاری از مواد مغذی محروم میسازد، بنابراین سعی کنید که یک مولتی ویتامین خوب برای چند ماه اول ترک سیگار تامین کنید. ممکن است به شما کمک کند انرژی خود را به سرعت بازیابی کنید.

مراقبت از بدن، به ویژه هنگامی که می خواهید سریع ترک کنید، به شما کمک خواهد کرد که ناراحتی ناشی از ترک نیکوتین را به حداقل برسانید. و به خاطر داشته باشید، در حالیکه ترک نیکوتین ممکن است یک تجربه عاری از درد نباشد، این یک مرحله موقتی از بازیابی است که همه ما باید آن را بگذران

 

 

 

۱۰ کاری که در زمان ترک سیگار نباید انجام دهید

قسمت دوم

 

 1. الکل ننوشید

تاثیر مشروب در ترک سیگار

 

 

 

 

 

 

 

 

الکل و تنباکو دو جنایت کار همدست هستند. ترک کننده های تازه کار حساس هستند. قرار دادن خوددر یک محیط اجتماعی که بعد از ترک سیگار به نوشیدن الکل وسوسه می شوید، می‌تواند خطرناک باشد. عجله نکنید. زمانی خواهد رسید که شما می‌توانید نوشیدنی مصرف کنید بدون این که میل به سیگار کشیدن داشته باشید، اما انتظار نداشته باشید که در ماه اول یا حتی چند ماه اول این اتفاق بیافتد.

ما در مورد نحوه حرکت از طریق فرآیند رهایی از اعتیاد به نیکوتین، کمی متفاوت هستیم، پس هر گونه پیش‌داوری قبلی را که ممکن است در مورد این که بهبودی تا چه حد باید طول بکشد، فراموش می‌کنیم. در عوض، روی وضعیت خود تمرکز کنید. اگر موردی در این زمینه وجود دارد که شامل الکل است و شما در مورد آن احساس اضطراب می‌کنید، آن را به عنوان علامتی برای محتاطانه ادامه دادن تلقی کنید. به تعویق اندازی این موضوع فکر کنید تا زمانی که قوی تر شوید. و اگر این یکی از گزینه هایتان نیست، قبل از زمان برنامه‌ریزی کنید که چگونه این رویداد ترک سیکار را مدیریت کنید.

اغراق نیست که به سختی کار می‌کنید تا زندگی خود را با ترک سیگار نجات دهید، بنابراین توجه خود را به آن معطوف کنید. برنامه ترک سیگار خود را تا زمانی که موفق شوید در قسمت بالای فهرست اولویت‌های زندگی خود نگه دارید. شما باید هر کاری که لازم است انجام دهید تا «عدم استعمال» خود را حفظ کنید.

 1. افراط نکنید.

افراط در مصرف سیگار

 

 

 

 

 

 

 

ما در مورد توجه به مراقبت از سلامت جسمی خود در هنگام ترک مصرف نیکوتین صحبت کرده‌ایم، اما سلامتی عاطفی ما نیز ذره به ذره مهم است. استرس و عصبانیت احتمالا دو عامل بزرک عوارض ترک سیکار هستند که ما با آن مواجه هستیم و اگر مراقب نباشیم، برنامه‌های ترک ما را تهدید می‌کنند. ترک سریع باعث ایجاد تنش در ما می‌شود و زمانی که با فشارهای زندگی روزمره همراه شود، موجب آشفتگی می شوند.

اجازه ندهید که خود را تا حد فرسودگی برسانید و هر روز زمانی صرف کنید تا استرس خود را با فعالیتی که از آن لذت می‌برید، تسکین دهید. حال چه با یک کتاب خوب، یک حمام داغ، یا کار کردن روی یک سرگرمی مشغول باشید، این را به عنوان بیمه برنامه ترک سیگار خود فکر کنید، نه اینکه زمان خود را با خودخواهی سپری کنید. وقتی که خوب استراحت می‌کنید و آرامش دارید، بهتر می توانید با چالش‌های روزانه سیگار کشیدن مواجه شوید، بنابراین هر روز کمی خودتان را سرگرم کنید.

 

 

 1. خودتان را بیش از حد جدی نگیرید

جدی گرفتن ترک سیگار

 

 

 

 

 

 

 

روزهای بدی خواهید داشت. انتظار داشته باشید و آن را قبول کنید. این ترک سیکار است و زندگی همین است. در آن روزهای تعطیل، قول دهید خود را در «حالت بی‌توجهی» قرار دهید و به عبارت دیگر بر فضای منفی افکار خود تمرکز نکنید. در عوض، به کاری که می‌توانید انجام دهید و اینگونه حالت بد خود را نادیده بگیرید، بپردازید. گاهی بهترین کاری که می‌توانیم بکنیم این است که از راه خودمان بیرون بیاییم. ذهن ما می‌تواند مسائل کوچکی را بزرگ کند و درام را از هر چیز کوچکی که احساسات ما از بین می‌رود خلق کند.

وقتی روز بدی دارید، از آن به عنوان بهانه‌ای برای متنعم کردن خودتان استفاده کنید. اگر تمام چیزهای دیگر ناموفق باشند، آن را یک روز زودتر از معمول بدانید و به رختخواب بروید. ۹۰% موارد شما ۱۰۰ % احساس بهتری در روز بعد خواهید داشت، و زمانی که این کار را انجام دهید، از اینکه باز هم عاری از دود هستید، سپاسگزار خواهید بود.

 1. برای کمک خواستن مردد نباشید

کمک در ترک سیگار

 

 

 

 

 

 

 

آمار نشان می‌دهد افرادی که سیگار کشیدن را با سیستم حمایتی سالم ترک می‌کنند نرخ بسیار بالاتری از موفقیت طولانی‌مدت ترک سیگار دارند. علاوه بر حمایتی که ممکن است از دوستان و خانواده خود دریافت کنید، اضافه کردن برخی پشتیبانی آنلاین برای برنامه ترک تان را در نظر بگیرید. انجمن های ترک سیگار در اینجا برخی از بهترین حمایت از اینترنت را ارائه می‌دهد. اطراف خود را با افرادی هم فکر احاطه کنید که دقیقا می‌دانند چیزی که دارید میگذرانید به اندازه ی طلا ارزشمند است

 

 1. حتی فکر این را هم نکنید که می توانید فقط یک نخ سیگار بکشید

رهایی از سیگار

 

 

 

 

 

 

وقتی نوبت به ترک سیگار می‌رسد، چیزی مثل کشیدن فقط یک نخ سیگار وجود ندارد. آن‌ها به پاکت های سیگار منتهی می شوند.

بسیاری از برنامه‌های ترک خوب برای فکر اینکه قادر به کنترل عادت‌های سیگار کشیدن ما باشند، ناکارآمد مانده اند. به خاطر آنها مایوس نشوید. تنها راه رام کردن این حیوان وحشی، عدم ورود نیکوتین به سیستم بدن شما است. اگر تصمیم بگیرید که جلوتر بروید و فقط یک نخ سیگار بکشید و یا فقط یک شب سیگار بکشید، احتمال این وجود دارد که شما به بردگی باز گردید و معتاد نیکوتین شوید. حتی ممکن است بیشتر از آنچه که عادت داشتید، سیگار بکشید.

درست همان طور که موفقیت در ترک سیکار در ذهن آغاز می‌شود، باز هم یک عود سیگار رخ می‌دهد. همیشه. اگر افکار ناسالم سیگار کشیدن وجود دارد و شما نمی‌توانید آن‌ها از بین ببرید، وقت آن است که عزم خود را جزم کنید

 

 1. فراموش نکنید که چرا می‌خواهید ترک کنید

ترک سیگار

 

 

 

 

 

 

 

 

سیگار کشیدن را به یک یا چند دلیل ترک می‌کنید. اجازه ندهید که زمان و فاصله از عادت، تفکر شما را تیره و تار کند. با مرور دلایل ترک کردن اغلب، حافظه خود را تازه نگاه دارید. درستی آن‌ها هرگز با مرور زمان کو رنگ نمی شود ، اما اگر مراقب نباشید ممکن است احساس فوریت کمتری داشته باشند.

 

ترک سیگار یک سفر است. آن را یک روز ساده در زندگی در نظر بگیرید، و متوجه خواهید شد، چیزی که به عنوان یک کار دشوار آغاز می‌شود به یک چالش لذت بخش تبدیل می‌شود.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.