گام هشتم در بهبودی از مصرف سیگار چیست

گام هشتم در بهبودی از مصرف سیگار چیست

  گام هشتم در بهبودی از مصرف سیگار چیست

ما در این گام فهرستی از تمامی کسانی که به آنها خسارت زده بودیم تهیه کرده و خواستار جبران خسارت از آنها شدیم.

 

ما در گام های قبلی لیست نواقص خود را هر روز صبح قبل از شروع فعالیت های روزانه مرور می کنیم. و در گام هفتم آماده برطرف کردن آنها هستیم.ما می دانیم که لیست نواقص ما سال های زیادی با ما بوده است و ما با استفاده کردن از آنها به خود و بسیاری از انسان های دیگر خسارت وارد کرده ایم. ما مسلما در این راه به خود مان هم خسارت های زیادی وارد کرده ایم که در این قدم نام خود را نیز باید به این فهرست بیافزاییم.

 

ما در قدم هشتم هیچ گونه عملکردی به غیر از نوشتن لیست افراد و تفکر در مورد آن نخواهیم داشت.

 

در گام هشتم ما نیت جبران خسارت را داریم ولی هیچ گونه حرکتی در این راستا انجام نخواهیم داد. قصد و غرض از انجام این گام رهایی از حس گناه است که در اثر اعمال و تعاملات گذشته با افراد اطرافمان ایجاد شده است.

ما خسارت هایی از اشکال گوناگون مثل جسمی و فکری ،عاطفی و روحی و جنسی را در نظر می گیریم. ما میتوانیم برای تهیه این لیست از ترازنامه قدم چهارم نیز بهره ببریم.

ما در این گام باید حواسمان باشد که اجازه ندهیم بعضی از وابستگی ها مانند ترس، غرور، خودخواهی، ناصادقی و یا قضاوت مانع تهیه لیست ما شود. ما در گام چهارم به بعضی از خاطرات خود دست یافتیم که درموردشان مرتکب خطا و خسارت شده بودیم. حال ما با کمک خداوند و با وجدانی آگاه اسامی این افراد را روی کاغذ می آوریم.

ما وقتی که در این قدم دست به اقدام می زنیم و شروع به نوشتن می کنیم گاهی افکارمان ما را تحت ناثیر قرار می دهد که مثلا تو چطور می خواهی فلان خسارت را جبران کنی و یا فلان مبلغ را جور کنی و باز گردانی و یا چه طور موضوعی را که سال ها پنهان کرده ای را می خواهی باز گو کنی و جبران خسارت نمایی.

در این جا یادآور می شوم که جبران خسارت را ما باید در گام نهم انجام دهیم و آن هم راهکارهای مخصوص خود را دارد. چون ما کمی عجول هستیم فکر می کنیم که با نوشتن نام اشخاص همین الان باید به فکر جبران خسارت باشیم.

در این قدم ما از نوشتن نام اشخاصی که به ما خسارت زده اند می گذریم، چون این اقدامی هست که آنها باید در مورد ما انجام دهند نه ما و هدف ما نوشتن فهرست دیگران نیست بلکه خودمان مهم هستیم.

 

بعضی مواقع ما خسارت هایی را به دیگران زده ایم که آن را جایگزین یک عمل نامناسب او قرار داده ایم و اینگونه خود را راضی کرده ایم که این خسارت را به خاطر فلان حرکت او انجام داده ام.

 

ما باید درک کنیم که می خواهیم ویرانی های گذشته خود را ترمیم کنیم، نه اینکه دیگران را مسئول خطاکاری هایشان بدانیم.

 

در مورد مصرف نیکوتین ما باید بدانیم که به خانواده و دوستان و آشنایان با بی ملاحظگی خسارت زده ایم.

ما می دانیم که دود سیگار بر روی آنها چه تاثیری داشته است و ما این خسارت را وارد کرده ایم.

ما پرده واقعی از دود را برای حفظ فاصله عاطفی بین خود و کسانی که در زندگی ما حضور داشتند به کار گرفتیم. به یاد داشته باشیم که سعی می کردیم آنها را مجبور به تحمل دود سیگار خود کنیم.

در این میان نباید که خود را فراموش کنیم. ما با تحمل دود سیگار و آتش آن به تن و بدن خود، لباس خود و سلامتی خود خسارت زده ایم.

ما با تحقیر خود به خاطر گرفتن یک نخ سیگار و یا کشیدن ته سیگار دیگران آسیب جدی به بدن و حیات خود وارد کرده ایم.

 

ما با تهیه این لیست احساس می کنیم که اعتماد به نفس پیدا کرده ایم و اندکی پیشرفت را در زندگی و مسیر جدید تمرین می کنیم.

 

ما با کار کردن این قدم ها احساس می کنیم که قدرت تازه ای برای برقراری ارتباط با هر کسی را که نمی توانستیم پیدا می کنیم. ما اکنون در میان مردم هستیم و از آنها خجالت نمی کشیم.

 

ما مرحله جدید و طولانی از سازندگی را در پیش رو داریم و از تجربه دیگر دوستانمان که این قدم ها را برداشته اند سود خواهیم برد و احساس تنهایی نخواهیم کرد و با تمام نیرو و اراده امان و با یاری گرفتن از خدای رحمان آماده می شویم تا گام نهم را به محکمی برداریم.

به امید موفقیت برای شما

دوستدار شما: داریوش قاضی مرادی

 

مطالب مرتبط: 

 گام اول در بهبودی از مصرف سیگار چیست

 گام دوم در بهبودی از مصرف سیگار چیست

 گام سوم در بهبودی از مصرف سیگار چیست

 گام چهارم در بهبودی از مصرف سیگار چیست

 گام پنجم در بهبودی از مصرف سیگار چیست

 گام ششم در بهبودی از مصرف سیگار چیست

 گام هفتم در بهبودی از مصرف سیگار چیست

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.