چطور از نیکوتین رهایی پیدا کنیم

چطور از نیکوتین رهایی پیدا کنیم

رهایی از نیکوتین

اولین گام برای رهایی از نیکوتین این است که شما باید قبول کنید که یک معتاد به نیکوتین هستید. این‌ یک واقعیت است و اگر شما در برابر آن موضع بگیرید نمی‌توانید ادامه راه بهبودی را طی کنید. به من اعتماد کنید و مطمئن باشید که چیزی را که به شما میگویم نتیجه سال‌ها تحقیق و بررسی من بوده است و نگران نباشید.

معمولاً قبول کردن اعتیاد به نیکوتین نه‌ تنها برای مصرف‌کننده، بلکه برای افرادی که با او زندگی می‌کنند هم مشکل است.
(هم‌ اکنون به‌ طور رسمی در جهان نیکوتین به‌عنوان یک ماده سمی خطرناک و اعتیادآور شناخته می‌شود.)

معمولاً کسانی که به یک ماده بیرونی اعتیاد پیدا می‌کنند یک حالت ذهنی به نام انکار را تجربه می‌کنند. آن‌ها خود را به نادانی می‌زنند و همه‌چیز را نادیده می‌گیرند. این‌یک واکنش طبیعی و یک حالت دفاعی در انسان است که در هنگام ترس، تهدید، نگرانی و یا هر حالت بدی که در آن سپری می‌کنیم، ما را از آن دورنگه می‌دارد.
ما سیگاری‌ها بر این باور هستیم که به سیگار احتیاج داریم. آن را از غذا و پوشاک و هر چیز دیگر برای خود بااهمیت‌تر میدانیم و فکرمیکنیم که بدون آن نمی‌توانیم زندگی کنیم. سیگار و نیکوتین فکر و ذهن ما را خراب کرده است و به‌درستی نمی‌توانیم واقعیت را ببینیم.

عادت چیست؟

عادت یعنی رفتاری همیشگی که بدون فکر انجام شود. معمولا اینگونه رفتارها مهارشان مشکل است.
عادت بد در ابتدا مثل یک زنجیر سبک است که آن را حس نمی کنیم ولی بعد از مدتی بسیار سنگین می شوند.

نیکوتین چیست؟

نیکوتین یک ماده سمی مخدر چرب است که در گیاه توتون و تنباکو یافت می‌شود. این ماده در حال حاضر سریع‌ترین ماده مخدر اعتیادآوری است که تاکنون کشف‌شده است و فقط کافی است تا یک نفر فقط ۶۰ میلی‌گرم آن‌ها هضم کند تا در عرض چند دقیقه بمیرد. توجه داشته باشید که هر سیگار به‌طور متوسط دارای ۸ میلی‌گرم نیکوتین است که با توجه به نوع مصرف شما و تعداد پک‌هایی که به سیگار می‌زنید مقدار جذب نیکوتین متفاوت است.

نیکوتین در کمتر از ۸ ثانیه به مغز شما می‌رسد و جزء سریع‌ترین موادی است که در مغز اثر می‌گذارد. حتی سریع‌تر از هروئین و فقط کافی است تا کسی آن را امتحان بکند و خواهید دید که به‌احتمال‌ زیاد به دام آن گرفتار خواهد شد.
نیکوتین باعث فعالیت چند مسیر عصبی در مغز می‌شود و باعث آزاد شدن مواد دیگری مثل آندرفین و یا دوپامین می‌شود که به‌عنوان محرک در بدن عمل می کنند.

نیکوتین در بدن بسیار سریع عمل می‌کند ولی تقریباً نیم ساعت پس از کشیدن آن مقدار آن به‌ شدت در بدن کاهش پیدا می‌کند؛ و به همین دلیل سریع عمل کردن و سریع افت پیدا کردن است که اغلب سیگاری‌ها در روز به‌طور متوسط بیست نخ سیگار می‌کشند.
بدن انسان بسیار زود به نیکوتین و تأثیرات آن ایمنی پیدا می‌کند و به خاطر همین مغز انسان دائم ماده مخدر بیشتری می‌خواهد.

نیکوتین با ما چه می‌کند

وقتی به‌صورت دائم شروع به مصرف سیگار می‌کنیم این‌طور به نظر می‌رسد که ما از کشیدن سیگار لذت می‌بریم و به آن عادت کرده‌ایم. داستان از این‌ قرار است که ما اسیر دام نیکوتین شده‌ایم و خودمان هم خبر نداریم. انگار که غولی کوچک در وجود ما رخنه کرده است و ما مجبوریم برای برقراری آرامش دائم آن را تغذیه کنیم.
در حقیقت تمام فرایند سیگار کشیدن یک معماست. همه افراد سیگاری می‌دانند که فریب‌خورده‌اند و در حقیقت ما در یک بازی فریبنده اسیرشده‌ایم.
(نیکوتین مرموزانه‌ترین و فریبکارانه‌ترین دامی است که در جهان برای انسان وجود دارد.)

تله ی شیطانی نیکوتین

به نظر شما چه عاملی باعث می‌شود که ما برای اولین بار به دام این تله شیطانی بیافتیم؟
قبل از این‌که ما سیگاری شویم هزاران نفر به ما هشدار می‌دهند که مبادا به این دام بیافتی. خود ما هم از همان ابتدا میدانیم که سیگار کشیدن یک عادت نفرت‌انگیز است و اگر سیگاری بشویم سرانجام نابودمان می‌کند؛ اما باز با این‌ وجود نمی‌پذیریم که سیگاری‌ها از سیگار لذت نمی‌برند.

در حقیقت دام سیگار طوری طراحی‌شده است که برای به دام انداختن انسان‌ها از هیچ‌گونه طعمه‌ای استفاده نمی‌کند. جالب است که بدانید چیزی که شما را اسیر می‌کند طعم خوب سیگار نیست. اگر سیگار دربار اول مصرف مزه خوبی می‌داشت شاید زنگ خطر در گوش بسیاری از ما به صدا درمی‌آمد که اگر به این کار ادامه دهی معتاد خواهی شد.
ولی چون در نگاه اول سیگار بسیار تلخ‌ مزه و بد بو بود ما به خودمان گفتیم که هرگز امکان ندارد که ما به دام آن بیافتیم، این سعی ما برای امتحان دوباره سیگار بود که ما را به دام انداخت.

بسیاری از روان‌پزشکان دلیل اعتیاد به نیکوتین را یک ناهنجاری دوران بلوغ می‌دانند. به خاطر اینکه تقریباً ۹۰ درصد افراد سیگاری قبل از سن ۱۹ سالگی سیگار مصرف کرده‌اند.

از موارد تأسف‌بار سیگار این است که ما با تلاش و استمرار خودمان به این دام می افتیم و معمولاً پسرها برای نشان دادن بزرگ شدن خود دست به این کار می‌زنند و خانم‌ها با کشیدن سیگار فکر می‌کنند متشخص‌تر شده‌اند و از اعتبار بیشتری برخوردارند.

این‌ها همگی براثر تبلیغات شرکت‌های تولیدکننده سیگار است که بر ذهن‌های ناخودآگاه ما در زمانه‌ای مختلف اثر گذاشته است و باعث می‌شود که ما این‌گونه به سیگار فکر کنیم. این تبلیغات در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی و کارتون‌های بچه‌ها به‌طور غیرمستقیم پخش می‌شود و این شرکت‌ها هزینه‌های زیادی را برای این‌گونه تبلیغات در سال پرداخت می‌کنند. البته این موضوع در حال حاضر از دست ما خارج است و شرکت‌ها با قدرت‌های زیادی که ازنظر مالی و سیاسی دارند می‌توانند به‌ راحتی این عمل را انجام دهند. کاری که ما می‌توانیم بکنیم این است که بسیار هوشمندانه خود را از این دام پهن‌شده توسط شرکت‌های دخانیات نجات دهیم و در حال حاضر مهم فقط خود ما هستیم.

از موقعی که من نیکوتین را ترک کرده‌ام متوجه شده‌ام که رهایی از این دام بسیار آسان است و این در حقیقت یک معما بوده است که امروزه خوشبختانه حل‌شده است. من راه‌حلی دارم که آن را روش طلایی ترک سیگار نامیده ام و شما با عمل کردن به دستورالعمل‌های آن می‌توانید از این زندان مخوف فرار کنید و طعم خوش آزادی را بچشید. دلایل کشیدن سیگار یا فشار عصبی است یا تفنن و تفریح. به هر دلیلی که سیگار بکشید

حال این سؤال پیش می‌آید که چرا وقتی انسان‌ها در آستانه سقوط هستند هم باز به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند؟

درواقع هیچ سیگاری نمی‌داند چرا سیگار می‌کشد و جواب‌های که می‌دهند فقط یک سری توجیه و بهانه برای ادامه مصرف هستند و این جواب‌ها توهماتی است که در ذهن بیمار فرد نیکوتینی جای گرفته است.

۱- آیا دوست دارید شرکت‌های تولید سیگار بر بخشی از زندگی شما کنترل داشته باشند؟
۲- آیا فکر می‌کنید که اگر سیگار فاقد نیکوتین بود بازهم می‌کشیدید؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.