ترک سیگار

چطوری سیگار را ترک کنم؟

چطوری سیگار را ترک کنم؟

این یکی از کلیدی ترین سؤالاتی است که افراد سیگاری قبل از ترک آن به سراغشان می آید.اکثر افراد سیگاری که امروز موفق شده اند تا سیگار را ترک کنند بر این باور بودند که ترک سیگار یک کار محال می باشد و امروز که دیگر نیازی به مصرف سیگار ندارند این اتفاق را یک معجزه می دانند.

جواب این سؤال که ما چطور می توانیم سیگار را ترک کنیم شاید خیلی آسان نباشد و نتوان برای ترک سیگار فقط یک فرمول خاص را ارائه داد.

بسیاری از افراد از راههای بسیار متفاوت توانسته اند که سیگار را ترک کنند و همگی آنها امروز از زندگی بدون سیگار خود لذت می برند.در این جا قصد داریم که تعدادی از این روش های ترک سیگار را برایتان بازگو کنیم:

۱-چطور سیگار را ترک کنم؟(روش غرق آبی)

یکی از روش های بسیار معمولی که افراد سیگاری برای ترک سیگار خود استفاده می کنند این است که در یک حالت احساسی خاص و در یک زمان که دیگر از کشیدن سیگار خود خسته شده اند بدون هیچ مقدمه ای سیگار خود را کنار می گذارند و تصمیم می گیرند که دیگر سیگار نکشند.شاید در نگاه اول این تصمیم و این اقدام یک اتفاق خوب به نظر برسد ولی چون در این روش افراد از هیچ کمکی استفاده نمی کنند و فقط با تکیه بر نیروی اراده شخصی خود این کا را انجام می دهند بعد از مدتی به این نتیجه می رسند که چرا اصلا باید سیگار را ترک کنند و برای راضی کردن آن نیاز درونی خود به خود می گویند که حالا فقط میتوانی یک نخ بکشی و متاسفانه اکثر افراد سیگاری در این راه شکست می خورند. شاید فقط ۲ تا۳% از افراد خاص بتوانند که از این روش سیگار را برای همیشه ترک کنند که آنها هم مجبور هستند یک فشار عصبی بسیار زیادی را تحمل کنند.

۲-چطوری سیگار را ترک کنیم؟(با برنامه ریزی قبلی)

این روش یکی از اصولی ترین روش های ترک سیگار می باشد که من آن را خیلی می پسندم به شرطی که تمام مراحل آن با یک خود هوشیاری کامل و تصمیمات درست اتفاق بی افتد.

در این روش فرد مورد نظر تمام جوانب کار را می سنجد و از این که اگر به سیگار کشیدن خود ادامه بدهد چه عاقبتی در انتظار اوست با خبر می شود و انگیزه های ترک سیگار را برای خود روشن می کند و آنها را برسی می کند و در نهایت یک زمان مشخص را برای ترک سیگار خود در نظر گرفته و اقدام می کند.

در این روش افرادی که تصمیم به ترک سیگار می گیرند باید بسیار مواظب باشند که به زمان مشخص شده برای خود پایبند باشند در غیر این صورت متاسفانه باز افراد در این روش هم شکست خواهند خورد.

کمک گرفتن از دیگران و راه حل داشتن در مواقعی که هوس و وسوسه دوباره مصرف به سراغ افراد سیگاری می آید یکی از نکات بسیار کلیدی هست که در هر روشی که ما سیگار را ترک می کنیم باید از آن بهره مند شویم.

افراد سیگاری باید بدانند که ترک سیگار به تنهایی امکان پذیر نیست و اگر هم باشد بسیار با درد و رنج همراه است.

۳-چطوری سیگار را ترک کنیم؟(با استفاده از جایگزین ها)

جایگزین کردن سیگار با هر چیز دیگر برای ترک آن  یکی از روش های بسیار پر طرفدار می باشد که متاسفانه اکثر افرادی که به سراغ آن می روند با شکست مواجه می شوند.استفاده از چسب های نیکوتینی و یا آدامس های نیکوتین دار و یا دارو های ترک سیگار روش مناسبی برای ترک سیگار نیست.

توصیه می کنم این مقاله را مطالعه نمایید

جایگرین های سیگار

جایگزین های سیگار

۴-چطوری سیگار را ترک کنیم ؟(مشاوره درمانی و گروه درمانی)

کمک گرفتن از یک فرد متخصص و کارشناس که درباره سیگار دانش و تجربه خوبی را داشته باشد می تواند یکی از بهترین گزینه های ممکن باشد.

قرار گرفتن در جمعی از دوستان که همگی آنها با شما هم نظر و هم عقیده باشند و هدف همگی بر این باشد که می خواهند سیگار را ترک کنند می تواند کمک شایانی را به افراد بکند.کمک گرفتن از نیرو و اراده و تجربه و دانش دیگر افراد در این زمینه نکته بسیار کلیدی است که شما را می تواند به راحتی به هدف مورد نظر برساند.

یادآور می شوم که در مورد فردی که می خواهید انتخاب بکنید تا از او در این باره مشاوره بگیرید بسیار دقیق و هوشیار باشید.متاسفانه همه افراد مشاوره دهنده در این زمینه نمی توانند که صلاحیت لازم را داشته باشند و مسئولیت انتخاب شما در این زمینه فقط با خود شماست.

توصیه می کنم که برای داشتن آگاهی بیشتر درباره اینکه چگونه سیگار خود را ترک کنیم کتاب زیر را مطالعه نمایید.

کتاب معجزه ترک سیگار

کتاب معجزه ترک سیگار

6 پاسخ