چرا ترک سیگار مشکل است قسمت دوم

چرا ترک سیگار مشکل است | قسمت دوم

چرا ترک سیگار مشکل است؟ | قسمت دوم

 

چرا ترک سیگار مشکل است | قسمت دوم

 

افراد سیگاری اگر کمی به خود توجه کنند در می یابند که چه کار مسخره و بیهوده ای را انجام می دهند.

آنها هنگامی که سیگار می کشند آرزوی این را دارند که ای کاش هیچ موقع سیگاری نبودند و زمانی هم که سیگار نمی کشند آرزوی کشیدن یک نخ سیگار را دارند.

امروزه افراد جامعه با فرد سیگاری  مانند یک انسان طرد شده برخورد می کنند و دیگران که انسان هایی عاقل و با هوش هستند به فردی که سیگار می کشد به دیده حقارت می نگرند.

 

افراد سیگاری در حالت های مختلف مثلا هنگامی که در بین جمعی که سیگاری نیستند و یا موقعی که دردی را در قفسه سینه خود تحمل می کنند و یا در حال داشتن سرفه های خلط دار شدید هر روزی، سر درد های مداوم و یا با دیدن عکس ریه های سیاه روی جعبه سیگار بسیاری از اوقات احساس تنفر از خود می کنند.

آیا واقعا زندگی در این سیاه چال تاریک ذهن که همراه با وحشت و هراس است ارزش زیستن را دارد؟

 

واقعا چه چیزی نصیب فرد سیگاری می شود؟مسلما هیچ

 

افراد سیگاری برای کشیدن سیگار خود توهماتی از قبیل آرامش، تقویت روحی، شادی، تمرکز حواس، اعتماد به نفس و امثال این را در ذهن خود  پرورش می دهند و با آن زندگی می کنند.

 

ولی نمی دانند که ترک سیگار مانند در آوردن کفش تنگی است که پا را آزار می دهد و هنگامی که انسان این کفش تنگ را از پا در آورد احساس آرامش و راحتی می کند.

از دیدگاه افراد سیگاری که در حال کشیدن آن هستند ترک سیگار بسیار مشکل به نظر می رسد و حتی بسیاری از افراد آن را کاری غیر ممکن فرض می کنند.

هدف من هم همین است که به شما بگویم که چرا ترک سیگار در نظر شما مشکل است؟

 

و یا اینکه ما چرا باید سیگار بکشیم؟

 

در حقیقت این ها  سؤالاتی هستند که افراد سیگاری دائم به دنبال جواب آن می گردند.

 

بعضی ها می گویند که این مسئله به خاطر وجود ترس است. ترس از عوارض بعد از ترک سیگار. ترس از اینکه فرد سیگاری نمی داند که بعد از ترک سیگار چگونه از لحظه های زندگی خود لذت ببرد و یا اینکه اصولا چگونه باید زندگی خود را اداره کند.

در مورد اول باید بگویم که عوارض بعد از ترک سیگار و نیکوتین که عمدتا افراد از آن وحشت دارند ،آنقدر نامحسوس و ناچیز است که بسیاری از افراد حتی متوجه وجود آن هم نمی شوند و این به خاطر آن هست که ما در اعتیاد به نیکوتین فقط  ۳%از جسممان درگیر آن شده است و  ۹۷%وابستگی مصرف سیگار یک وابستگی ذهنی، روحی و روانی است.

بعضی از این افراد این موضوع را بیان می کنند که کشیدن سیگار بسیار لذت بخش است. اما تجربه من و هزاران انسان دیگر که امروزه دیگر سیگار مصرف نمی کنند این را می گوید که نه تنها کشیدن سیگار لذت بخش نیست بلکه مصرف سیگار کار بسیار کثیف و تهوع آوری است و در آن هیچ لذتی وجود ندارد.

ترک سیگار

اگر بخواهم این موضوع را برای یک فرد سیگاری ثابت کنم اینگونه می توانم بیان کنم که شما فرض کنید هر روز یک نوع سیگار باب میل خود را مصرف می کنید و حال به دلیل قرار گرفتن در شرایط خاص دیگر آن سیگار در دسترس شما نیست. حال به من بگویید که در این وضعیت چه می کنید؟
اگر حتی هیچ مدل سیگاری در دسترس شما نباشد آن وقت چه می کنید؟

در بسیاری از افراد وابسته به سیگار مشاهده شده است که فرد سیگاری حاضر هست هر نوع سیگار دیگری که از بو و طعم بسیار بدی هم برخوردار است استفاده کند تا بتواند نیاز درونی خود را ارضاء کند. اگر حتی هیچ مدل سیگاری وجود نداشته باشد فرد سیگاری حاضر است یک طناب کهنه و یا چای خشک و برگ درخت را به جای سیگار بکشد اما حاضر نیست که دست از اعتیاد خود بردارد.

آیا واقعا در کشیدن چای خشک و برگ  درخت هم لذتی نهفته است و یا اینکه همه آن ها یک توهم است؟

نکته قابل ذکر دیگر هم این است که در واقع ما به عنوان یک انسان از استفاده خیلی چیز ها در زندگی لذت می بریم. مثلا خود من از خوردن بستنی واقعا لذت می برم ولی این موضوع باعث نمی شود که من روزی ده عدد بستنی را پشت سر هم بخورم. ما خیلی چیزها را دوست داریم و از آنها لذت می بریم ولی انجام ندادن آن ها هم هیچ مشکلی را در زندگی ما ایجاد نمی کند و باعث نمی شود که ما احساس محرومیت کنیم.

یکی از دلایل عمده ای که نوجوانان به مصرف سیگار روی می آورند این است که آن ها می خواهند با کشیدن سیگار بزرگ شدن و بالغ شدن خود را به دیگران ثابت کنند. بعضی از آنها دود سیگار را از بینی خود بیرون می دهند و از این کار احساس غرور و لذت می کنند.

آیا واقع بیرون دادن یک دود سرطان زای اعتیاد آور از بینی انقدر لذت بخش است؟

 

بعضی از افراد می گویند که ما با مصرف سیگار خستگی و بی حوصلگی خود را برطرف می کنیم.

 

در حقیقت این هم باز یک اشتباه بزرگ است .خستگی و بی حوصلگی یک حالت روحی و روانی است که با کشیدن سیگار هیچ کمکی به رفع آن نمی شود.

موضوع دیگری که در اینجا می خواهم برایتان مطرح کنم این است که بسیاری از افراد کشیدن سیگار را یک عادت می دانند و فکر می کنند که اگر یک عادت را ترک کنند برای آن ها مشکلاتی در زندگی ایجاد خواهد شد. در حالی که این توجیه نیز یک بهانه غیر منطقی و نا معقول می باشد.

ما هر روز در زندگی عاد تها یی را در خود ایجاد می کنیم و یا آنها را تغییر می دهیم حتی عادت هایی را که دوستشان داریم.

ولی در مورد سیگار اینگونه به ما تلقین شده است که سیگار کشیدن یک عادت است و ترک آن بسیار مشکل .

 

آیا واقعا این طور است؟

 

سیگار کشیدن یک عادت نیست بلکه یک اعتیاد است به نیکوتین. به همین دلیل ترک سیگار مشکل به نظر می رسد و در واقع هنگامی که افراد دلایل واقعی مصرف سیگار را متوجه می شوند و اطلاع کافی از آن پیدا می کنند هیچ نیازی به مصرف سیگار در خود نخواهند دید و به راحتی می توانند به این باور برسند که ترک سیگار بسیار آسان است و این کار را به راحتی انجام دهند.

با آرزوی موفقیت و شادکامی

دوستدار شما: داریوش قاضی مرادی

مطالب مرتبط: 

چرا ترک سیگار مشکل است 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.