نوجوانان سیگاری دنیای امروز

 

 

 

 

 

 

 

نوجوانان سیگاری دنیای امروز

سلام، از اینکه مقالات سایت ما را دنبال می کنید سپاسگزاریم. همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم، آمارهای مصرف سیگار در نوجوانان تکان دهنده است. امروز بیشتر از هر زمان دیگری با جامعه ای بسیار جوان تر از همیشه، در موضوع مصرف مواد دخانی و سیگار مواجه هستیم. سن مصرف سیگار در سال های اخیر به طرز نگران کننده ای کاهش داشته است و متاسفانه سهولت دسترسی جوانان و نوجوانان به مواد دخانی و حتی مواد مخدر آسان تر و سریعتر از هر زمان دیگری است. تا چند سال قبل شاید والدین تنها نگران سیگار کشیدن پسر نوجوانشان بودند؛ اما متاسفانه آمارها نشان می دهد، خانم های سیگاری ایرانی هم تقریبا یک چهارم، سیگاری های جامعه را تشکیل می دهند و این آمار در میان دختران کمی بیشتر هم هست. آمار سیگاری های جهان به عدد عجیب و وحشتناک یک میلیارد و پانصد میلیون نفر رسیده است. متاسفانه رشد آمار مصرف سیگار در نوجوانان کشورهای آسیائی و در حال توسعه شتابی مثبت و رو به افزایش داشته است، در حالی که در همین بازه زمانی مصرف سیگار بصورت عمومی در جوامع پیشرفته با روند نزولی مواجه بوده است. این موضوع یعنی نوجوانان کشور ما بیشتر از همیشه در معرض خطر کشیدن اولین سیگار خود هستند. طبق آمار ها روزانه ۱۰۰ هزار نفر در جهان اولین نخ سیگار خود را تجربه می کنند؛ قالب آنها به سیگاری هایی حرفه ای در آینده تبدیل خواهند شد. برای آنکه از نوجوانتان در مقابله با پاسخ مثبت به اولین نخ سیگار محافظت کنید و او را در مورد عوارض مصرف سیگار در نوجوانان آگاه سازید؛ شما چاره ای بجز حمایت و همراهی ندارید. در ادامه به ۱۰ روشی اشاره می کنیم که از طریق آنها بتوانید از او در مقابل مضرات مصرف سیگار در نوجوانان محافظت کنید. پس همیشه خاطرتان باشد؛ هیچ روش دیگری بجز حمایت وجود ندارد و تمامی واکنش های سلبی به سیگار کشیدن نوجوانان، محکوم به شکست بوده و نتایجی منفی به بار خواهد آورد.

 

۱۰ روشی که به وسیله آنها می توانید :

نوجوانتان را در مقابله با سیگار تنها نگذارید.

 

  • قبل از هر چیز نمونه ی خوبی باشید

طبیعتا مصرف سیگار در میان نوجوانانی با والدین سیگاری شیوع بیشتری دارد. پس اولین گام برای مقابله با سیگاری شدن نوجوانتان، ترک کردن سیگار توسط خود شماست. اگر هم در حال حاضر نمی توانید سیگار را ترک کنید به هیچ وجه در مقابل کودکان و نوجوانانتان سیگار نکشید. و روزی که موفق به ترک سیگار شدید بطور مشخص و شفاف به آنها بگویید چقدر از سیگار کشیدن خود ناراضی بوده اید، و سیگار کشیدن تا چه حد به سلامتی شما آسیب وارد کرده بود. حالا می توانید از تجربه ی شیرین سیگاری نبودن برای نوجوانتان صحبت کنید.

 

  • جذابیت های سیگار برای فرزندتان را بشناسید

برای آنکه بتوانید یک حامی خوب برای نوجوانان سیگاری تان باشید در ابتدا باید علل علاقه مندی او به سیگار و همچنین جذابیت های سیگار برای او را بشناسید. نوجوانان معمولا به دلایل مختلفی اولین نخ سیگار خود را تجربه می کنند و بدون آنکه بدانند، به مضرات مصرف سیگار در نوجوانی آلوده می گردند. بسیاری از این دلایل ریشه در هیجانات دوران نوجوانی، جمع های دوستانه سیگاری و احساس مستقل بودن و بزرگ شدن دارند. با آنها در رابطه با تمامی این موارد صحبت کنید و بگذارید در این گفتگوها، خود آنها به این نتیجه برسند که بسیاری از این دلایل، پوچ و گذرا است.

 

  • به او بگوئید با سیگار کشیدنش مخالف هستید

همانطور که پیشتر گفتیم روش انتخابی شما برای مقابله با مصرف سیگار در نوجوانان تان و یا پیش گیری از آن می بایست کاملا جنبه حمایتی داشته باشد تا سلبی. اما این بدان معنا نیست که مخالفت خود را با سیگار کشیدن او اعلام نکنید.

 

  • به او بگوئید نیرو و زیبائی جوانی اش در معرض خطر است

برای نوجوانتان از عوارض سیگار بگویید. بگذارید بداند با بوی بد سیگار و دندان هایی که به مرور رو به زرد شدن می گذارند، آنها دیگر آن نوجوان خوش تیپ سابق نخواهند بود. همچنین برای آنها از عوارض مصرف سیگار و تاثیرات منفی که بر فعالیت روزانه ی آنها و تحلیل قوای جسمی شان دارد، بگویید.

 

  • از هزینه های سیگاری بودن برایش بگوئید

بصورت واقعی و روی کاغذ برای آنها بگویید که سیگاری بودن تا چه میزان برای آنها هزینه خواهد داشت. شاید اگر آنها بدانند بخش اعظمی از پول تو جیبی خود را در طول یکسال باید صرف خریدن سیگار کنند، کمی در تصمیم آنها برای سیگاری شدن تردید ایجاد کند.

 

  • به او آموزش دهید چگونه به دعوت سیگار ” نه ” بگوید

این روزها بیشتر از همیشه می شنویم که، آموزش هنر ” نه ” گفتن به نوجوانان از اصلی ترین مسئولیت های والدین است. در رابطه با سیگار هم به آنها آموزش دهید چگونه می توانند بدون رودربایستی و احساس خجالت به آسانی به پیشنهادات مختلف سیگار کشیدن پاسخ ” نه ” بدهند.

 

  • به آنها بگوئید به راحتی به سیگار اعتیاد پیدا خواهند کرد

بسیاری از نوجوانان باور دارند هرگز یک فرد سیگاری نخواهند شد. آنها در مورد سیگار هم همچون بسیاری دیگر از خطراتی که یک نوجوان را تهدید می کند؛ فکر می کنند هرگز روی ناخوشایند این پدیده را نخواهند دید. با لحنی دوستانه و حمایت گر به آنها بگویید تا چه میزان اعتیاد پیدا کردن به سیگار آسان است، و این موضوع با هر، ” یک کام سیگار بیشتر ” تا چه حد تقویت می شود.

 

  • واقعیت هائی از آینده افراد سیگاری به آنها بگوئید

کمی از واقعیت های زندگی یک فرد سیگاری جوان، میانسال و یا کهنسال برای نوجوانتان بگویید. مشخصا برای او بگویید یک فرد سیگاری در جوانی و میانسالی و پیری با چه حجمی از بیماری های جسمی مواجه خواهد شد. بگذارید نوجوان شما بداند تنها پس از گذشت چند سال از سیگاری بودنش، تا چه میزان از سلامتی خود را از دست داده است و چه آسیب های گاها جبران ناپذیری به ارگان های حیاتی بدنش وارد کرده است. ( جهت آشنایی بیشتر با سر فصل بیماری های رایج در افراد سیگاری و همچنین آسیب های وارد شده به ارگان های حیاتی بدن آنها، می توانید این مقاله را مطالعه فرمایید. )

 

  • به آنها بگوئید : انواع روش های استفاده تنباکو برای آنها مضر است

یکی دیگر از باورهای اشتباه نوجوانان در مواجه با سیگار باور، به این موضوع است که راه های دیگر استعمال دخانیات همچون پیپ، قلیان و سیگارهای الکترونیک جایگزین های کم خطرتری برای استفاده از تنباکو و دریافت نیکوتین است. متاسفانه این باور غلط در بسیاری از بزرگسالان و دیگر سیگاری ها نیز وجود دارد. در ابتدا کافی است خود شما بدانید بسیاری از این روش ها ضررهایی معادل مصرف سیگار و در برخی مواقع، حتی بیشتر از آن دارد. برای همین به شما توصیه می کنیم، در ابتدا خودتان کمی بیشتر در مورد سیگار، آسیب های انواع دخانیات، عوارض مصرف سیگار، مصرف سیگار در نوجوانان و در نهایت راهکارهای نوین ترک سیگار آگاهی پیدا کنید. این گونه، قطعا نوجوانتان همراهی آگاه را در مسیر ترک سیگار در کنار خود خواهد داشت.

 

  • همراهشان باشید تا راحتتر ترک کنند

حمایت، همراهی و دوباره حمایت تنها راهکار شما برای حفاظت از نوجوانانتان در مقابله با سیگاری شدن است. سعی کنید فضایی را بوجود نیاورید تا نوجوان شما تنها برای مواجه نشدن با خشم شما از سیگار کشیدن در مقابلتان پرهیز کند. شاید یکی از ساده ترین راه ها این است که، او خیلی زود و در زمانیکه شاید شما تنها الگوی زندگی اش هستید از عزم جدی شما نسبت به مقابله با سیگار کشیدن آگاه شود. از ( راه ها و راهکارهای ترک سیگار ) با او سخن بگویید؛ تا از ( محدودیت ها و تهدیدها )، بگذارید تا او با حمایت شما، خود به این تصمیم برسد که چرا نمی خواهد یک سیگاری باشد.

 

 

 

امیدواریم این مقاله توانسته باشد، گامی هر چند کوچک در زمینه ی سلامت نوجوانان کشورمان داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.