مضرات مصرف قلیان

——————————————————————-

عنوان : مضرات مصرف قلیان

مضرات مصرف سیگار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استفاده از قلیان این روزها تا حد زیادی طبیعی به نظر می رسد. تا جاییکه حتی خانواده ها نیز در مقایسه با مصرف سیگار در نوجوانانشان به قلیان و استفاده از آن حساسیت کمتری دارند. این موضوع ریشه در برخی باورهای غلط در رابطه با مصرف قلیان و همچنین رواج آن در بسیاری از رستوارن ها و سفره خانه های سنتی است.

 

با این حال که در سال های اخیر تصمیماتی مقطعی در رابطه با ممنوعیت مصرف سیگار در اماکن عمومی و مراکز عرضه غذا وضع شده است، اما عدم وجود یک ساختار نظارتی و یک بازوی اجرایی واحد و نیرومند موجب شده است که این تصمیمات هیچگاه به نتایج پیش بینی شده، نزدیک هم نشود. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از مضرات مصرف قلیان آشنا کنیم؛ و همچنین در انتها به چند باور غلط در رابطه با مضرات مصرف قلیان می پردازیم زیرا اعتقاد داریم این چالش اجتماعی که حقیقتا می تواند سلامتی جامعه ما را تهدید کند، بیش از هر چیز با آگاهی رسانی قابل مقابله است.

مقابله با مصرف قلیان

 

 

 

 

 

 

قلیان که اولین بار در حدود پانصد سال پیش ابداع شد، در بسیاری از عکس های دوران قاجار و حتی پیش تر از آن در نقاشی های مینیاتوری دوران پیش از آنها نیز به چشم می خورد. وسیله ای که در ابتدا با هدف خنک تر کردن دود و همچنین کاهش مضرات استعمال مستقیم دود تنباکو ابداع شد. ادعایی که از نظر علمی کاملا اشتباه است. مقالات علمی متعددی با اندکی تفاوت به ما می گویند که مصرف یک قلیان در ابعاد مختلف بسیار مضرتر از مصرف سیگار است.

یک قلیان حداقل ۱۵ برابر از یک سیگار دود تولید کرده و ۳ تا ۷ برابر آن نیکوتین و قطران وارد بدن می کند. تا جاییکه یکساعت مصرف قلیان معادل حدودا ۱۰۰ نخ سیگار به بدن شما آسیب وارد می کند. به اینها، آلودگی ها و بیماری هایی که از طریق اجزاء مختلف آن منتقل می شود را اضافه کنید. احتمالا شما هم شنیده اید شلنگ قلیان قابلیت انتقال بسیاری از بیماری های عفونی و ویروسی را دارد. چیزی که شاید هیچ کدام از مصرف کنندگان قلیان به آن توجهی ندارند. اما بد نیست بدانید که شما براحتی می توانید از طریق قلیان به انواع هپاتیت ها از جمله هپاتیت B دچار شوید. یکی دیگر از مضرات مصرف قلیان که در سیگار وجود ندارد، استنشاق دود حاصله از زغال قلیان است که حاوی مقادیر بالایی مونو اکسید کربن می باشد. اگر یک فرد سیگاری در ۵ دقیقه چیزی در حدود ۵ لیتر دود استنشاق می کند، یک قلیان تنها در ۵ پُک اول، این میزان دود را تولید می کند.

چند باور غلط در رابطه با مصرف قلیان

  • مصرف قلیان سخت تر از استعمال سیگار است؛ در نتیجه سختی راه اندازی آن باعث مصرف کمتر می شود!

این باور کاملا اشتباه است. مصرف قلیان هم، همچون مصرف سیگار به مغز شما نیکوتین می رساند. پس هیچ تفاوتی در میزان نیاز شما به قلیان یا سیگار وجود ندارد در نتیجه اگر بجای مصرف حتی یک پاکت سیگار در طول روز فقط یکبار قلیان بکشید، تقریبا معادل ۵ بسته سیگار مصرف کرده اید.

تازه این در حالی است که تنها یکبار قلیان کشیده باشید. همانطور که میانگین مصرف سیگار در میان افراد سیگاری بین ۸ تا ۱۵ نخ می باشد این عدد در میان مصرف کنندگان قلیان تا روزانه ۳ قلیان هم ممکن است پیش رفته باشد. پس اگر به دنبال ترک سیگار و احیای سلامتی خود هستید، تغییر سیگار به قلیان نه تنها یک قدم به جلو نیست بلکه چندین قدم، عقب گرد است.

بیماری های خطرناک مصرف

 

  • خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در مصرف کنندگان قلیان کمتر است!

جالب است بدانید که این باور نیز کاملا اشتباه است. مصرف قلیان میزان نیکوتین بسیار بیشتری از یک سیگار را به بدن شما تحمیل می کند. نیکوتین اصلی ترین ماده ای است که با ضخیم تر کردن عروق، باعث فشار خون و آغاز بیماری های قلبی عروقی می شود. در نتیجه مصرف قلیان و وارد کردن حجم نیکوتین بیشتری به بدن قطعا مشکلات قلبی بیشتری را بوجود می آورد. این موضوع قطعا در مورد مشکلات ریوی فراتر از این است. مصرف قلیان علاوه بر ایجاد بیماری های رایج تنفسی، همچون سرطان ریه، بیماری های عفونی بیشتری از سیگار ایجاد می کند. دود قلیان با گذر از شلنگ های مرطوب و مملو از باکتری آن، حاوی حجم بالایی از ویروس ها و باکتری های مضر است. این موضوع خطر انتشار عفونت را تا حد زیادی در میان افرادی که قلیان استعمال می کنند افزایش داده است.

  • آب قلیان در نقش یک تصفیه کننده طبیعی باعث کاهش مضرات دود تولید شده می باشد!

این باور کاملا پایه ای غیر علمی داشته و تنها عملکرد آب محفظه ی قلیان، خنک تر کردن دود قلیان است. چیزی که نه تنها جنبه ی مثبتی ندارد بلکه با راحت تر کردن هضم دود بیشتر، میزان زمان مصرف را نیز افزایش می دهد. آب محفظه ی قلیان حتی قادر به جذب سموم تولید شده از زغال قلیان نیز نمی باشد. این موضوع در کنار واکنش فویل قلیان به حرارت ایجاد شده و ایجاد سموم جدید، مصرف قلیان را بسیار خطرناک تر از سیگار نموده است.

  • مصرف قلیان، اعتیاد آور نیست!

واقعیت این است که هر نوع تنباکویی و با هر نوع روش استعمالی، نیکوتین ایجاد می کند و نیکوتین قطعا اعتیاد آور است. این باور غلط تا جایی است که خانواده ها به اشتباه حساسیت کمتری به قلیان کشیدن فرزندانشان دارند.

  • تنباکوی گیاهی و یا خانسار بسیار سالم تر از تنباکوی سیگار است!

تعداد سموم ایجاد شده از سوختن تنباکوی قلیان و یا سیگار تقریبا مشابه است. اما خوب است بدانید تنباکوهای موجود در بازار با روش هایی بسیار غیر استانداردتر از سیگار تولید می شوند. بسیاری از این تنباکوها در کارگاه های غیر مجاز و با افزودن طعم دهنده هایی غیر استاندارد و سرطان زا تولید می شوند. این موضوع تا به حدی است که گزارش هایی از تولید تنباکوهایی آغشته به الکل یا مواد توهم زا بصورت رسمی وجود دارد.

 

در واقع لیست مضرات مصرف قلیان و باورهای اشتباه در رابطه با امراض و عادات آن بسیار طولانی تر از مقاله پیش روی شما است. مصرف قلیان بوجود آورنده ی تمامی بیماری ها و مشکلات جسمی است که با استفاده از سیگار هم در فرد تولید می گردد. بطور مثال بسیاری از طرفداران قلیان نمی دانند که دود مرطوب حاصل از آن مضرات و خطرات بیشتری از سیگار برای ریه های آنها دارد. یا بسیاری نمی دانند دود قلیان هم همچون دود سیگار فرد مصرف کننده را دچار پیری زودرس پوست می کند و صدها مثال دیگر.

شاید مبارزه با مصرف قلیان به سبب تمامی باورهای غلطی که در اینجا تنها به برخی از آنها اشاره کرده ایم، نیازمند به توجه و هوشمندی بیشتری داشته باشد. اطلاع رسانی صحیح و در کنار آن آموزش خانواده ها می تواند به مرور از حجم باورهای اشتباه و غیر علمی کاسته و دیدگاهی جدید و حقیقی از آسیب های این چالش اجتماعی – سلامتی به ما ارائه دهد.

باورهای اشتباه در مصرف قلیان

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.