فکرهای مزاحم تا شروع دوباره مصرف سیگار

 فکرهای مزاحم تا شروع دوباره مصرف سیگار

 فکرهای مزاحم تا شروع دوباره مصرف سیگار

اکثر افراد سیگاری فکر می کنند که اگر مدتی از  قطع مصرف آنها بگذرد یک پک سیگار اشکالی ندارد. این در حقیقت زنگ خطری است که یادآوری می کند که شما در مرحله شروع مجدد مصرف سیگار هستید. باید بدانید که اگر حتی شما ماه ها سیگار را ترک کرده باشید و مدت زمان زیادی هم از قطع مصرف شما گذشته باشد شما با کشیدن یک پک و یا یک نخ سیگار دوباره تبدیل به همان فرد سیگاری سابق خواهید شد.

البته این هوس کشیدن دوباره سیگار برای همه افرادی که سیگار را ترک می کنند وجود نخواهد داشت که این بستگی به روش و مدل ترک کردن سیگار آنها باز می گردد.

هیچ موقع از هوس دوباره سیگار نترسید. بر طبق آمارهایی که از افراد سیگاری گرفته شده است اکثر سیگاری ها قبل از ترک کامل سیگار چند بار ترک ناموفق را تجربه کرده اند. بسیاری از سیگاری هایی که دوباره کشیدن سیگار را شروع کرده اند توانسته اند در ۶ ماه یا یک سال بعد از آن ترک سیگار را به روش درست و موفق انجام دهند.

در حقیقت اینگونه می توان بیان کرد که شکست در ترک سیگارهای قبلی بخشی از روند بهبودی در ترک سیگار است که در نهایت به ترک کامل و همیشگی منتهی می شود.

در حقیقت ترک سیگار دوره ای است پویا که شامل مراحلی می شود که فرد سیگاری برای تکمیل آن باید آن مراحل را بگذراند.

این مراحل شامل تفکر کردن در مورد سیگار، احساس عجز و ناتوانی نمودن در برابر سیگار، احساس اسارت کردن و در بند بودن، تصمیم گیری برای ترک و پاکسازی، اقدام برای ترک و همچنین پایداری و استقامت نمودن در ترک سیگار و روی نیاوردن به مصرف دوباره آن است.

در حقیقت در برنامه ترک سیگار شکست وجود ندارد و هرآنچه که اتفاق می افتد تجربه ای است برای پیدا کردن مسیر درست بهبودی. باید بدانید که ترک سیگار یک اتفاق نیست بلکه شامل یک سری عملکردها و پروسه ها می باشد.

چیزی که مهم است این است که شما باید در تمام مراحل ترک احساس تنفر خود نسبت به سیگار را حفظ کنید. تلاشی که افراد برای ترک سیگار خود می کنند واقعا قابل تقدیر است. باید بدانید که شما حرکت را شروع کرده اید.

چند توصیه کلی

از آنجایی که من هم مراحل بسیاری را برای ترک سیگار تجربه کرده ام به شما توصیه می کنم که:

۱- حتما قبل از ترک سیگار خود آگاهی کامل نسبت به سیگار و ماهیت آن پیدا کنید.

۲- انگیزه های ترک خود را پیدا کنید و آنها را یادداشت کنید و همیشه آنها را به یاد داشته باشید.

۳- تجربه نشان داده است که افراد معمولا به تنهایی نمی توانند سیگار را ترک کنند و نیاز به یک همراه و یک راهنما دارند که بتواند آنها را در مسیر بهبودی کمک کند و در مراحل سخت و دشوار به یاری آنها بیاید.

۴- برای ترک سیگار نیاز به این است که حتما شما در دوره های آموزشی و کارگاه های مربوطه شرکت کنید تا بتوانید اطلاعات لازم برای ترک سیگار را به دست بیاورید.

دو نکته بسیار مهم در مورد ترک سیگار

از جمله عواملی که می تواند مشوق شما برای ادامه روند ترک سیگار باشد، تغییر برخورد نزدیکان هر شخص با او می باشد.

معمولا بعد از ترک سیگار  نزدیکان و اطرافیان شخص از این بابت بسیار خوشحال می شوند و این احساسات را به صورت شفاف به او ابراز می کنند.

مثلا همسرش به او می گوید (واقعا نمی دانم که آن وقتی که سیگار می کشیدی چه طوری بوی بد آن را تحمل می کردم. از این که بعد از این دیگر سیگار نمی کشی خیلی خوشحالم و احساس می کنم که بیشتر دوستت دارم.)

این دیدگاه که ناشی از کم شدن مقبولیت اجتماعی در مصرف سیگار است می تواند یکی از مهمترین مشوق های ترک سیگار در دراز مدت باشد.

ترس از بیماری های مختلف و احتمال ابتلای افراد به بیماری هایی از قبیل سرطان ریه ، بیماری های ریوی ،قلبی و غیره و همینطور هزینه های خرید سیگار و یا هزینه های درمان می تواند از عوامل باز دارنده مصرف سیگار باشد.

بعضی از افراد به خاطر ترس از چاق شدن و نداشتن پشتوانه در هنگام تنش ها و فشارهای روانی مصرف سیگار را برای خود تجویز می کنند.

پس باید شما همیشه منافع بهداشتی و حتی غیر بهداشتی ترک سیگار را که بسیار زیاد هم می باشد را در ذهن خود آماده داشته باشید که تا در مواقع خاص که هوس های مصرف سیگار به شما غلبه می کند بتوانید از آنها برای خود استفاده کنید و آنها را برای خود یادآوری کنید.

ورزش

تحقیقات نشان داده است که افرادی که بعد از ترک سیگار خود ورزش کردن را شروع می کنند از اختلالات روانی کمتری نسبت به سیگار رنج می برند.

آنها می توانند با ورزش کردن بسیاری از هوس ها و وسوسه های مصرف سیگار را به راحتی پشت سر بگذارند.

ورزش کردن باعث می شود که افراد سیگاری از بهبود سریع جسمی خود مطلع شوند و این موضوع می تواند یک مشوق بسیار عالی برای آنها باشد.

ورزش های هوازی از جمله ورزش های مناسب برای افرادی است که به تازگی سیگار را ترک کرده اند. ورزشهای مثل دو، پیاده روی و دوچرخه سواری بسیار عالی است. سعی کنید در ابتدای ترک سیگار خود از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. چرا که کمبود ظرفیت ریوی و قلبی در افراد سیگاری نیاز به زمان بیشتری برای بهبود دارد. اما شنا کردن و استفاده از آب درمانی نیز می تواند به شما کمک شایانی کند.

به امید بهبودی شما

دوستدار شما: داریوش قاضی مرادی

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.