فواید ترک سیگار

فواید ترک سیگار

اگر چه امکان دارد که بعضی اثرات رفتارهای گذشته ما برای همیشه باقی بماند. اما در میابیم سلامتی هر چقدر هم طول بکشد باز هم ارزش دارد.

ما باید در فرایند بهبودی همیشه با خود صادق باشیم و مراقب باشیم که در این راه حتی اگر مدت زیادی از قطع مصرفمان گذشته بود  همیشه اصول بهبودی را به یاد داشته باشیم.

در سال ۱۹۹۰ میلادی گزارشی درباره فواید ترک سیگار تهیه شد که تعدادی از آنها به این منوال می باشد:

۱- آنهایی که سیگار کشیدن خود را قطع می کنند بیشتر از آنهایی که به مصرف خود ادامه میدهند عمر می کنند.

۲- حس بویای و چشایی به انسانهایی که قطع مصرف می کنند باز می گردد.

۳- زنانی که قبل از بارداری مصرف خود را قطع می کنند می توانند فرزندانی سالم را به دنیا بیاورند.

۴- بعد از قطع مصرف خطر ابتلاع به بیماری های قلبی و ریوی و حتی سرطان ها به شدت کاهش می یابد و بعد از مدتی افراد با قطع مصرف خودشان مثل یک فرد غیر سیگاری می شوند.

علاوه بر منافع جسمانی وقتی که افراد از چرخه اجبار به مصرف خارج می شوند مزایای بیشتری را درک خواهند کرد.

افراد پس از رهایی از دام مصرف احترام به خودشان افزایش می یابد.با از بین رفتن آن چیزی که زندگیمان را تهدید می کرد آسایش خاطر پیدا می کنیم.

قدر حمایت و پشتیبانی دیگران را درک خواهیم کرد.با امید تازه ای که به دست می آوریم به سمت پیشرفت حرکت می کنیم. وقت و انرژی بیشتری برای فعالیت های لذت بخش داریم.روشنی و احساسات تازه ای نسبت به احساساتمان دریافت می کنیم. آموزش می بینیم که از زندگیمان مراقبت کنیم و دیگر آن را به خطر نیاندازیم.با شرایط زندگی با نیروی جدیدی روبرو می شویم.متوجه می شویم که دیگر آگاه و وظیفه شناس شده ایم.ارتباط روحانی بهتری با نیروی برتر پیدا می کنیم و حضور ان را در زندگی بیشتر درک می کنیم.

در حقیقت بیماری مصرف سیگار یک اعتیاد است که از لحاظ جسمی ،روحی،روانی و احساسی ما را درگیر می کند.دو شناسه اعتیاد یعنی اجبار به مصرف و پیامد های ناخوشایند آن است.کشیدن سیگار یقینا اجبار است و ما را به سمت مرگ می کشاند.

حتی بیماری های بلند مدت ناشی از کشیدن سیگار هم افراد سیگاری را نمی تواند به سمت قطع مصرف سوق دهد.تا زمانی که شروع به قطع مصرف نکرده ایم این وسوسه آشکار نیست و پس از یکی دو روز قطع مصرف وجود آن در شخص احساس می شود.در این زمان بسیاری از افراد برای فرار از این وسوسه ها نیکوتین مصرف می کنند.

ما به نیکوتین وابسته میشویم تا دردهای عاطفی خود را تسکین دهیم و خلاء روحانی خود را که در زندگی داریم را پر کنیم.ما باید برای رهایی از دام مصرف سیگار باید جایگزینی مناسب را برای این خلاء های روحانی و روانی خود ایجاد کنیم. هدف مجموعه ترک طلایی سیگار با دادن آموزشها و دوره های ترک سیگار این است که این آگاهی را به دیگر انسانها برساند.

دوستدار شما داریوش قاضی مرادی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.