عوارض مصرف سیگار

عوارض مصرف سیگار

برای گفتن از مضرات سیگار، لیست بلند و بالایی وجود دارد؛ بعضی از آنها مانند انواع سرطان های ریه و ایست قلبی بیشتر و بسیاری دیگر مانند پیری زودرس و افتادگی پوست، کمتر شنیده شده است. در مقاله ی پیش رو قصد داریم از چند منظر به موضوع ترک سیگار نگاه کنیم. ابتدا در رابطه با بیماری ها و ارگان ها و سیستم های حیاتی بدن که در افراد سیگاری بسیار در معرض آسیب قرار می گیرد، گفتگو خواهیم کرد و سپس نگاهی داریم جدید به مقوله ی مسئولیت های اجتماعی افراد سیگاری و چالش هایی که با آن بوجود می آید. ( در رابطه ی سیگار و عوارض آن در خانواده و اجتماع می توانید این مقاله را مطالعه بفرمائید، نگاهی است جدید به مقوله ی آسیب های اجتماعی و خانوادگی سیگار )

سیگار و سم های موجود در آن

مضرات سیگار

مضرات ارگانهای حیاتی

 

 

 

 

 

قطعا از تعداد بالای سم های موجود در نیکوتین سیگار اطلاع دارید. خیلی خلاصه و تنها جهت یادآوری :

  • یک سیگار از حدود ۶۰۰ ماده تشکیل شده است.
  • پس از سوختن تنباکو و سیگار این ۶۰۰ ماده هفت هزار ماده ی شیمیایی تولید می کنند.
  • تنها یکی از آمارها این است؛ ۶۹ عدد از این هزاران ماده شیمیایی عامل اصلی بسیاری از سرطان های رایج امروزی هستند.

مضرات سیگار بر روی ارگان های حیاتی بدن شما

حالا ببینیم این سم ها چه مشکلاتی را در برخی از ارگان ها و سیستم های حیاتی بدن شما ایجاد می کنند.

 

قلب و عروق :

  • فقط همین را بدانید که افراد سیگاری چهار برابر احتمال سکته ی قلبی بیشتری نسبت به افراد غیر سیگاری دارند.
  • آنها چهار برابر بیشتر از غیرسیگاری ها دچار بیماری های مزمن قلبی و عروقی نیز می گردند.
  • فشار خون بالا که یکی از اصلی ترین و اولین عوارض سیگار است بعلت زخیم شدن جداره های رگ ها اتفاق می افتد. یکی از اولین اثرات نیکوتین، زخیم تر کردن عروق بدن است که در نتیجه ی آن عمل خون رسانی در رگ ها با مشکل مواجه می گردد.

دستگاه تنفسی :

احتمال ابتلای یک فرد سیگاری به سرطان ریه به نسبت همشهری خود و با یک شرایط زندگی یکسان، ۲۵ برابر بیشتر است. برونشیت و انسداد مزمن ریه از دیگر بیماری هایی است که یک فرد سیگاری احتمال ابتلا به آنها را براحتی دارد.

پوست، مو و استخوان :

ساده ترین علت آسیب دیدن پوست افراد سیگاری، اختلالی است که در اکسیژن رسانی به پوست با سیگار کشیدن در سیستم عروقی آنها ایجاد گردیده است. همچنین یکی از سم های تنباکو، آنزیمی را در بدن فعال می کند که پروتئین های سازنده ی انعطاف پذیری و کشش پوست را از بین می برد. پوست افراد سیگاری به ویژه در ناحیه صورت بسیار زودتر از غیرسیگاری ها چروک می شود. تصاویر دو قلوهایی که یکی از آنها سیگاری و دیگری غیرسیگاری بوده است به طرز عجیبی نشان از پیری چهره و افتادگی پوست در شخص سیگاری را نسبت به دیگری نشان می دهد. ریزش مو در افراد سیگاری تقریبا با دلایل مشابهی که پیشتر گفتیم نسبت به افراد غیرسیگاری زودتر و با سرعتی بیشتر اتفاق می افتد. ابتلا به پوکی استخوان در میانسالی از دیگر عوارض سیگار کشیدن است.

پوست و مو

مضرات برای پوست و مو

کلیه ها، مجاری اداری و تولید مثل :

نیکوتین عمل تسویه ی سموم در کلیه ها را با تضعیف آنها مختل می کند. این موضوع علاوه بر صدمه زدن به کلیه ها، آسیب هایی جدی به مجاری ادراری وارد می کند. یکی دیگر از مضرات سیگار بر روی دستگاه مجاری ادراری، افزایش خطر احتمال ابتلا به سرطان کلیه و مثانه است. استفاده از سیگار به مرور زمان موجب کاهش تولید اسپرم در آقایان می گردد. همچنین مصرف سیگار در بانوان نیز موجب بروز مشکلاتی در تخمک گذاری آنها می شود.

 

 

سیستم اعصاب مرکزی و مغز :

نیکوتین معروف ترین ماده سیگار در کسری از ثانیه به مغز می رسد و تاثیرات کوتاه مدتی همچون شعف های هیجانی دارد؛ اما این شعف به سرعت به یک احساس خستگی تبدیل می شود. این ماده در حین این تغییر حالت، یک عادت و نوعی تخریب در سیستم اعصاب مرکزی شما ایجاد می کند.

بینایی :

مصرف سیگار می تواند موجب افزایش فشار چشم گردد و این امر به مرور زمان موجب کاهش بینایی و ابتلا به بیماری های مزمن چشمی می گردد.

دستگاه گوارشی و حس چشایی :

حس چشایی

حس چشایی

 

 

 

 

 

 

بله حتی حس چشایی! یک فرد سیگاری بیش از آنچه فکر می کند طمع متفاوتی از غذای مشترک را با شما تجربه می کند. علت اصلی این موضوع از بین رفتن شدید بافت های چشایی زبان و بافت های بویایی بینی است. همه ی اینها یعنی، لذت کمتر از عطر و طمع غذا. ضمنا سیگاری ها افراد مستعدتری برای ابتلا به انواع بیماری های دهان و حنجره هستند. در این مورد به دو اعتراض رایج افراد سیگاری به بی اشتهایی و سوزش معده اشاره می کنیم که بی توجهی به آنها و یا تداوم استفاده از سیگار می تواند این اعتراضات را به سرطان های جدی تبدیل کند.

تاثیرات روانی سیگار و باورهای غلط

آمارهای دقیقی از تاثیرات مخرب روانی استعمال دخانیات بویژه بر جوانان وجود دارد. بیایید با یکی از ساده ترین آنها شروع کنیم که شاید نیازی هم به یک آزمایشگاه پیشرفته و یا جامعه آماری خیلی گسترده نداشته باشد. شاید بسیاری از سیگاری ها حس کاذب غرور سیگار کشیدن در سنین نوجوانی یا جوانی را نادیده گرفته باشند، اما آمارهای بسیاری که در جوامع مختلف و با سبک های زندگی گوناکون تهیه شده است، نشان می دهد یک نوجوان یا جوان سیگاری خودش را در معرض چالش ها و ریسک های بیشتری قرار می دهد. حالا یک حقیقت واقعی و علمی دیگر را هم بپذیریم : بهانه ی کشیدن سیگار بعلت وجود استرس، کاملا غیر علمی است. آزمایشات بسیار ساده نشان داده است که افراد سیگاری دارای میزان بالاتری از استرس در مقایسه با افراد غیرسیگاری در شرایط یکسان هستند.

سیگار و مسئولیت های اجتماعی

مثل هر عدد عجیبی که از تاریخ می شنویم؛ مثلا جراحی چشم در منطقه ی جیرفت آن هم چندین هزار سال پیش از میلاد مسیح. تاریخچه ی سیگار کشیدن هم گویا به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد! اما برای اولین مقاومت ها چیزی در حدود ۷۰۰۰ سال زمان نیاز بود تا غیرسیگاری ها به سیگاری ها بگویند که از سیگار کشیدن آنها آسیب می بینند. و این امر موجب گردید که شاید کمتر از ربع قرن باشد که سیگار کشیدن در برخی از مکان های عمومی ممنوع اعلام شد. همه ما شنیده ایم که اطرافیان افراد سیگاری بیشتر از آنها از مضرات سیگار آسیب می بینند.

سیگار هزینه های هنگفتی هم به حوزه های بهداشت و سلامت عمومی، اقتصاد کلان و تجارت و خدمات شهری وارد می نماید که قطعا جبران آنها از محل بودجه ی عمومی کشور تامین می گردد. شاید بعنوان یک فرد سیگاری لازم است مسئولیت های اجتماعی خود را بدانید و اگر تصمیمی برای ترک سیگار دارید از راهکارهای موثری که براحتی و شاید با خریدن یک پکیج اینترنتی وجود دارد استفاده کنید. شاید تلاش این بارتان برای ترک سیگار نه فقط برای خودتان بلکه برای ” دیگران ” و ” مجدد خودتان ” موثر باشد.

 

خوشحال و قدردانیم که مقاله ما را تا انتها مطالعه کردید، امیدواریم که مورد پسند شما هم واقع شده باشد. اگر به مقالات ما علاقه مند بودید می توانید با کلیک بر روی این کلمه به بخش مقالات مراجعه بفرمائید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.