بازنشستگی زمان مناسب برای ترک سیگار

بازنشستگی زمان مناسب برای ترک سیگار

در یک پژوهش که اخیراً در امریکا صورت گرفته است مشخص‌ شده که احتمال موفقیت ترک سیگار در افرادی که به‌ تازگی بازنشسته شده‌اند به ‌مراتب بیش از دیگران است.
این تحقیق اعلام می‌کند که افراد بازنشسته احتمال موفقیتشان در ترک سیگار حدود ۱۰% بیشتر نسبت به افراد شاغل می‌باشد.
این باور اشتباه که کشیدن سیگار موجب کاهش استرس و احساس لذت بیشتر در زندگی می‌شود را در افرادی که تازه بازنشسته شده‌اند باید تغییر داد.
کیفیت زندگی و میزان آرامش و لذت از آن، در افراد سیگاری به‌ مراتب پائین تر از افراد غیر سیگاری است.
معمولاً این گروه و دسته از افراد بازنشسته که سیگار مصرف می‌کنند جزوه یکی از مهم‌ترین دسته افرادی هستند که نیاز به کمک و همیاری برای ترک سیگار رادارند. به دلیل اینکه این افراد معمولاً سال‌های زیادی را مصرف‌کننده سیگار بوده‌اند و هم‌اکنون نیز به دلیل بالا رفتن سن و سال خود شاید در وضعیت مناسبی از نظر جسمی و یا روحی نباشند ادامه مصرف سیگار برای آن‌ها بسیار خطرناک خواهد بود.
معمولاً افرادی که بالای ۵۰ سالگی را تجربه می‌کنند مصرف سیگار و نیکوتین می‌تواند خسارت‌ها و آسیب‌های جدی‌تری را نسبت به دیگر گروه‌های سنی به آن‌ها وارد کند.
در این سال‌ها بدن به‌صورت خودکار به سمت تحلیل رفتن و ضعیف‌تر شدن می‌رود که افراد باید با تغذیه مناسب و ورزش و آرامش بتوانند برای خود یک زندگی ایده آل و مناسب را فراهم آورند.

حال شخصی که در چنین سال‌هایی سیگار مصرف می‌کند مطمئناً نمی‌تواند تغذیه مناسب داشته باشد و یا اینکه ورزش بکند و با توجه به آسیب‌های مستقیم و شدیدی که خود سیگار به ریه‌ها و یا قلب و عروق یک فرد وارد می‌کند ادامه مصرف می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
در یک تحقیق به‌عمل‌آمده مشخص‌شده است که اکثر افراد سیگاری بازنشسته حدود ۲۰ تا ۳۰ سال این کار را ادامه داده‌اند و معمولاً افرادی که این مقدار زمان مصرف‌کننده سیگار بوده‌اند در یک وضعیت مناسب برای ترک کردن سیگار می‌باشند.
اگر برای این گروه از افراد جامعه بتوان برنامه‌های تدوین‌ شده و مشخصی را آماده کرد می توان آگاهی آن‌ها را نسبت به مصرف سیگار و نیکوتین بالا برد و عواقب ادامه مصرف و فواید قطع مصرف را به آن‌ها اطلاع داد و این امر باعث می شود تا تعداد بسیار زیادی از این عزیزان سیگار خود را ترک کنند و یک زندگی بدون مصرف سیگار را تجربه نمایند و مطمئناً با یک روحیه عالی‌تر، شادتر، جسمی سالم‌تر و سرحال‌تر به دوران طلایی بازنشستگی خود وارد شوند.
یکی از مضرات سیگار که عموماً بسیار کم بیان‌شده است این است که افراد سیگاری به دلیل آسیبی که به سلول‌های مغزی خود براثر کشیدن سیگار وارد می‌کنند معمولاً از حافظه ضعیف‌تر و همین‌طور قدرت تمرکز و تفکر پائین تری نسبت به دیگر اعضای جامعه برخوردارند.
حال این عوارض و آسیب‌های جدی را که براثر مصرف سیگار به مغز وارد می‌شود، با بالا رفتن سن یک انسان که به‌ هر حال تغییراتی در حافظه و ذهن اشخاص صورت می‌گیرد تلفیق کنید، خواهید دید که اکثر افراد سیگاری کهن‌سال دارای بیماری فراموشی و یا گاهی آلزایمر می‌شوند.
یکی از راه‌های جلوگیری کردن از ابتلا به این نوع بیماری‌ها این است که افراد باید به ‌سرعت مصرف سیگار خود را قطع کنند تا آسیب بیشتری به ذهن آن‌ها وارد نشود.

زمان مناسب برای ترک سیگار
من واقعاً فکر می‌کنم که این قشر از جامعه که یک‌ عمر زندگی خود را با تلاش و پشتکار فراوان در یک کار مقدس گذرانده‌اند اینک نیاز به کمک و حمایت بیشتری نسبت به مشکلات خود دارند.
کمک به قطع مصرف سیگار و نیکوتین این افراد یکی از بهترین خدمت‌هایی است که می‌توان انجام داد.
مجموعه ترک طلایی سیگار با فراغ بال و با کمال افتخار آمادگی این را دارد تا برای این عزیزان دوره‌های آموزشی و یا مشاوره‌های خصوصی برگزار کند و در این زمینه کمکی را به هم‌وطنان خود برساند که این امر باعث خرسندی و شادکامی افراد و کارکنان مجموعه خواهد بود.
با آرزوی بهبودی و سلامتی برای همه شما
دوستدار شما: داریوش قاضی مرادی

2 پاسخ
 1. احمدرضا
  احمدرضا می گوید

  با سلام و احترام
  بسیار متشکرم که برای آموزش مردم عزیز کشور در این وادی قدم گذاشتید
  مطمئن باشید که غیر از اجر مادی، اجر معنوی بسیاری نصیب شما و مجموعه شما خواهد شد
  موفق و پاینده باشید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.