اعتیاد ما

اعتیاد ما

ما با مصرف نیکوتین باعث شدیم که اختیار زندگی از دستانمان خارج شود و به زندگی اطرافیانمان تاثیر مخرب مستقیم وارد کردیم. اعتیاد به نیکوتین همانند اعتیاد به مواد مخدر دیگر دارای ابعاد مختلف از نظر جسمی، روانی، احساسی و روحانی است.

مصرف کردن سیگار و نیکوتین رفتارها و نظرات ما را تحت تاثیر قرار داده و فکر مصرف دائمی نیکوتین الگوی ذهنی ما شده است و به این باور هستیم که بدون مصرف نیکوتین نمیتوانیم به زندگی خود ادامه دهیم.

بعضی از تاثیراتی که سیگار به مغز و ذهن ما میگذارد باعث شده است که ما احساس کاذب لذت بخش بودن مصرف سیگار در ذهنمان تداعی شود و اینگونه بیاندیشیم که ما میتوانیم کنترل شده مصرف کنیم و اختیار مصرف دست خودمان است.

اما  در واقع کنترل و اختیار مصرف سیگار به هیچ عنوان در دستان ما نیست و از کنترل ما خارج است و در حقیقت این طور میشود گفت که یک پک زیاد و هزار پک هرگز کافی نیست.

ما با ادامه دادن به مصرف خود احساسات خود را پایمال کردیم و دوستان، خانواده و اطرافیان خود را از خود بیزار کردیم.

هدف ما رسیدن به یک بهبودی کامل است. آموزشهای مجموعه ترک طلایی سیگار یک برنامه کامل است که چگونه با خود صادق باشیم را ارائه میدهد.

ما دیگر نباید در انکار خطرات نیکوتین باشیم. تمام محققان و پزشکان و صاحب نظران امر به این که نیکوتین باعث ایجاد بیماریهای مختلف می شود اتفاق نظر دارند.

بر اساس گزارش سازمان سلامت جهانی تعداد مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار و نیکوتین در جهان پنج میلیون نفر در سال است این تعداد بیشتر از تعداد تلفات مصرف مواد مخدر دیگر و الکل است.

متاسفانه این تعداد به شدت رو به افزایش است و طبق برسی ها در سال ۲۰۳۰ این رقم به ۱۰ میلیون در سال خواهد رسید.

بیماری های قلبی و ریوی از عمده خطرات مصرف سیگار است. مصرف سیگار باعث چین خوردگی پوست در اطراف چشم و دهان می شود.

میل و توان جنسی را کاهش می دهد. سرطان دهان و لثه و خرابی دندانها از خطرات دیگر مصرف نیکوتین است.

مصرف سیگار عامل بسیاری از آتش سوزی های منازل و جنگلها و حتی تصادفات رانندگی نیز می باشد.

اینها همه از عواملی است که نشان می دهد مصرف نیکوتین و سیگار سلامت عقل را از انسان میگیرد.

دود نیکوتین همانطور که به خود فرد سیگاری آسیب می زند به اطرافیان او نیز ضربه وارد می کند. افرادی که در نزدیکی فرد سیگاری هستند در حقیقت مصرف کننده دسته دو شناخته می شوند و از این بابت خسارتهای زیادی را متحمل می گردند. دود نیکتین در امریکا سالیانه بیش از ۷۰ هزار نفر، که در اطراف افراد سیگاری حضور دارند را به کام مرگ می کشاند.

این آمار بسیار بیشتر از کسانی است که بر اثر آلودگی هوا فوت می کنند. قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار در خانه باعث افزایش ابتلا به برونشیت و آسم می شود. تحقیقات نشان می دهد ک کودکانی که والدین آنها مصرف کننده سیگار هستند احتمال ابتلای آنها به بیماری واگیر دار و بستری شدن آنها در بیمارستان ۳ تا ۴ برابر دیگر کودکان است. و همین طور خطر ابتلای آنها به سرطان خون و غدد لنفاوی برای کودکانی که پیش از تولد در معرض دود سیگار بوده اند بسیار زیادتر از دیگر کودکان است.

در زنانی که سیگار مصرف می کنند احتمال خطر تولد نوزاد مرده یا کم وزن و یا زایمان پیش از موعد افزایش می یابد.

ما با کشیدن و مصرف سیگار صدمات زیادی را به صورت غیر مستقیم به نزدیکترین افراد خود وارد می کنیم که مطمئنا این عمل از نداشتن آگاهی و سلامت عقل است. یکی از نعمتهای رهایی از مصرف سیگار باز گشت سلامت عقل و روشن بینی واقعی نسبت به وقایع پیش روی افراد است که آنها را به مسیر درست زندگی کردن هدایت میکند.

دوستدار شما:داریوش قاضی مرادی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.