آسیب های سیگار در خانواده

 

 

آسیب های سیگار در خانواده

سلام، از اینکه مقالات سایت ما را دنبال می کنید سپاسگزاریم. در این مقاله قصد داریم روندی را که یک سیگاری از خانواده تا اجتماع طی می کند، بررسی نمائیم.

همچنین کمی هم به مقوله ی فرهنگ و سیگار می پردازیم. شروع هر فعالیتی معمولا از خانواده شکل می گیرد. بسیاری از عادات امروزی ما به گفته ی دانشمندان ریشه در تجربیات ما، آن هم زیر سن سه سال دارد. برای همین در مقوله ی سیگار هم قطعا اولین موجهه ی بسیاری از افراد سیگاری با سیگار؛ والدینی سیگاری بوده است. طبق تحقیقات مختلف در جوامع آماری گوناگون؛ والدین سیگاری ۵۵ تا ۷۰ درصد احتمال سیگاری شدن فرزندانشان را افزایش می دهند. جدا از این آینده نگری انسانی، که می توان با ترک سیگار از احتمال سیگاری شدن فرزنده مان بکاهیم؛ باید به این نکته هم توجه کرد، تمامی افراد خانواده ی افراد سیگاری بسیار در معرض خطر هستند. دیگر سال ها است می شنویم که اطرافیان افراد سیگاری بسیار بیشتر از آنها در معرض عوارض سیگار هستند. این یک نتیجه گیری علمی است که : هر چقدر هم فرد سیگاری پنجره ها را باز بگذارد و یا فن ها را روشن کند، باز هم تفاوت جدی ای در نتیجه نخواهد داشت. کودکان خردسال افراد سیگاری به راحتی می توانند دچار انواع عفونت های ریوی و گوش و حلق و بینی شوند. یک فرد سیگاری تا ۳۰ درصد احتمال ابتلای فرزندش را به آسم افزایش داده است. خانواده و اطرافیان افراد سیگاری تا ۴۰ درصد احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی بیشتری دارند؛ دقیقا به اندازه ی خود فرد سیگاری! و باور کنید که این یک اثبات علمی است که خانواده ی شما هیچ محل امنی از آسیب های مواد شیمیائی تولید شده توسط سیگار شما را ندارند، حتی اگر بوی آن را هم احساس نکنند! تمامی این موارد حقیقتا بخش اندکی از عوارضی بود که یک فرد سیگاری به خانواده اش منتقل می کند. اما خبر های خوبی هم در این بخش وجود دارد. از لحظه ی ترک کردن شما اتفاقات مثبت آغاز می گردد، و تنها پس از گذشت چند ماه ارگان های حیاتی عزیزان شما و صد البته خود شما با بازسازی خویش شروع به ترمیم آسیب های گذشته خواهند کرد. این بخش را با ارائه ی یک آمار جالب به شما تمام می کنیم. اگر شما و همسرتان هر دو سیگاری هستید؛ شما می توانید با ترک کردن سیگار تا ۶۶% شانس ترک کردن همسرتان را هم افزایش دهید.

 

مقابله ی فرهنگی با سیگار :

 

 

 

 

 

خوشبختانه در سال های اخیر و با افزایش توجه ارگان های مسئول به مقوله سیگار و مضرات فردی و اجتماعی آن آگاهی رسانی در این زمینه دچار تحول و گسترش مثبتی بوده است. سیگار که سالها نماد مردانگی، هنرمندی، قدرت و خیلی القاب کاذب اما جذاب بود، چهره ی دیگری هم به خود گرفت. امروزه دیگر در هر جامعه ای پذیرفته شده است که سیگار کشیدن در مراکز عمومی نشان از بی فرهنگی است. شاید به نظر، موفقیت خیلی بزرگی برای غیر سیگاری ها نباشد؛ اما وقتی نگاهی می اندازیم به همین بیست سال پیش کشور خودمان که، در سینما ها سیگار کشیدن آزاد بود! قطعا از نظر من این موفقیتی بزرگ است. این روزها به نظر می آید مقوله ی فرهنگ بیشتر یار غیر سیگاری ها است تا سیگاری ها؛ برپائی نمایشگاه ها و جشنواره های متعدد عکس و فیلم با موضوع اثرات مخرب مصرف سیگار و مواد مخدر، برگزاری ورک شاپ های آموزشی ترک سیگار بر پایه ابرازات هنری فرد سیگاری، بیلبورد های شهری با موضوع آثار مخرب سیگار و شاید واضح ترین آنها طراحی های گرافیکی گوناگون ضد سیگار و آن هم دقیقا روی پاکت سیگار!

 

آسیب های اجتماعی سیگار :

 

 

 

 

 

 

 

متاسفانه تمامی آمارهای های مرتبط با افزایش تعداد جامعه افراد سیگاری نگران کننده است. طبق آمارها، جوانان زیر ۱۸ سال امروزی، پنج درصد، از همنسلان ۵ سال بزرگتر خود به دعوت سیگار جواب مثبت می دهند. آمار های تکان دهنده ای در مورد مصرف بی رویه و خطرناک قلیان و سیگار از کودکان زیر ۱۲ سال در کشور ما بگوش می رسد. به گفته ی محققین، ما در حال مواجه با جوان ترین نسل افراد سیگاری تاریخ هستیم. البته که باز جای امیدواری وجود دارد. راهکارهای کلانی که سالها است در بسیاری از کشورهای دنیا آغاز شده است و در ایران هم به طبع آن در حال وقوع است. این روزها پیدا کردن سیگاری که بر روی آن علائم هشدار دهنده ای در مورد عوارض مصرف سیگار وجود نداشته باشد سخت است. در آسیای شرقی که این تصاویر جای خود را به عکس هائی واقعی، تاسف آور و البته وحشتناک از عوارض مصرف سیگار داده است. استرالیا شروع به هم شکل کردن تمامی انواع پاکت های سیگار کرده است تا دیگر کمپانی های سیگار نتوانند با طراحی جذاب، افراد غیر سیگاری را جذب نمایند؛ تبلیغ سیگار در بسیاری از کشورهای جهان ممنوع شده است، برخی از کمپانی های فیلم سازی به علت مضرات سیگار دیگر صحنه های سیگار کشیدن را در فیلم های خود جای نمی دهند و بسیاری فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دیگر.

سیگار و محیط کار یک آمار جالب و در ظاهر بی اهمیت :

بیایید در آخرین بخش از آسیب های اجتماعی سیگار نگاهی بسیار مختصر داشته باشیم به تنها یکی از کوچکترین آسیب های افراد سیگاری در محل کار؛ که شاید تا به امروز توجهی به آن نکرده ایم. ( شما می توانید در این مقاله به صورت کامل با آثار مخرب مصرف سیگار در محل کار آشنا شوید ) یا شاید آنها را بسیار دست کم گرفته ایم. متاسفانه در کشور ما آمارهای خیلی دقیقی در رابطه با آثار مخرب سیگار و مضرات سیگار در زمینه های مختلف وجود ندارد.

 

به همین دلیل در اینجا به یک آمار که در آمریکا گرفته شده است اشاره می کنیم. شاید مدت زمان سیگار کشیدن افراد سیگاری خیلی به چشم نیاید، اما طبق این تحقیق یک فرد سیگاری در طول یکسال چیزی در حدود ۶۰۰۰ هزار دلار به شرکت خود از نظر زمانی آسیب وارد می کند؛ تازه اگر از حداقل حقوق پایه برخوردار باشد. این آمار همچنین می گوید همکاران افراد سیگاری علاوه بر اینکه از نظر جسمی بابت ” قربانیان دست دوم “ بودن آسیب می بینند؛ معمولا ۱۵ درصد هم کار بیشتری نسبت به همکار سیگاری خود انجام می دهند. البته نه فقط برای آن چند دقیقه های استراحت و زمان سیگار؛ بر اساس این گزارش افراد سیگاری به علت مشکلات جسمی و خستگی کاذبی که موثر از نیکوتین است ۱۵ درصدکمتر از همکاران غیر سیگاری خود کار می کنند.

در این شرایط نگران کننده ی آماری شاید امروز تنها امید ما به انجمن های خصوصی ترک سیگار، کلینیک ها و موسسات کوچک و بزرگی، که اقدام به راهنمائی افراد به ترک سیگار می کنند و شاید خریدن یک پکیج آموزشی ترک سیگار باشد؛ جائی که همچنان همگی ما البته چشم امید به دولت و ارگان های کلان سلامتی و فرهنگی کشور داریم.

 

اگر این مقاله را پسندید در لینک زیر می توانید مقاله ی قبلی ما را با عنوان عوارض مصرف سیگار مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.